Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Amazon ściąga byłych żołnierzy. Proponuje karierę niczym w wojsku

Amazon ściąga byłych żołnierzy. Proponuje karierę niczym w wojsku

Amazon zaczyna rekrutować w Polsce żołnierzy. Od kilku lat robi to już w Stanach Fot. Robert Stachnik/REPORTER
Amazon zaczyna rekrutować w Polsce żołnierzy. Od kilku lat robi to już w Stanach

Amazon ma w Polsce pięć magazynów i stale rekrutuje do nich nowych pracowników. Teraz otwiera się na byłych żołnierzy, zwłaszcza oficerów. Proponuje im karierę w wojskowym stylu. Najlepsi po kilku latach mogą zarządzać już swoją małą armią 5 tysięcy pracowników.

Program Amazon Military jest znany w USA już od kilku lat, w Europie jest prowadzony od końca 2017 roku. Teraz trafia do Polski, a pierwsi oficerowie już zostali zrekrutowani przez amerykańskiego giganta.

- Program jest dedykowany byłym oficerom i starszym podoficerom z dużym doświadczeniem, zarówno w polskiej armii, jak i np. w szeregach NATO, którzy sprawdzili się w roli dowódcy i są zaznajomieni z prowadzeniem operacji logistycznych oraz pracą z nowoczesnymi technologami - opowiada Marzena Więckowska, PR manager Amazona w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Żołnierze do Amazona. Z oficera na menedżera

Choć Amazon zapewnia, że każdy, kto nosił polski mundur, niezależnie od stopnia, jest mile widziany w firmie, to program jest adresowany do tych, którzy w wojsku sporo osiągnęli. Na przykład oficerski stopień. Na co mogą liczyć w szeregach Amazona?

Inwazja robotów. Zobacz wrocławski poligon Amazona. Zobacz wideo:

 

 

Firma zapewnia, że były żołnierz z sukcesami na koncie może liczyć na karierę w iście wojskowym stylu.

- Na początek oficer otrzyma stanowisko Area Managera w centrum logistyki i będzie nadzorował 50-100 pracowników. Awans następuje po 6-12 miesiącach na stanowisko Operations Managera, odpowiedzialnego za realizację projektów krajowych i międzynarodowych i zarządzającego ok. 200 osobami. Po kolejnych dwóch latach znów otrzyma możliwość promocji – tym razem na Senior Operations Managera, który zarządza połową centrum. Pod koniec pięcioletniego okresu najlepsi obejmą stanowisko General Managera - opowiada Więckowska. Dodaje, że taki menedżer ma pod sobą od 3 do 5 tys. osób. W większości światowych armii tyloma ludźmi zarządza oficer w randze pułkownika.

Amazon zapewnia, że poszukuje oficerów do wszystkich polskich centrów logistycznych, które są we Wrocławiu, Poznaniu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz w Sosnowcu. Niektórzy będą potem też mogli dostać się do międzynarodowych oddziałów firmy. Firma nie zdradza, na jaką pensję może liczyć były dowódca. Zapewnia jednak, że proponowane jest "konkurencyjne wynagrodzenie i atrakcyjne benefity".

Czytaj też: Amazon otwiera magazyn w Sosnowcu. Trwa druga faza rekrutacji

Amazon szuka żołnierzy. Ale nie on jeden

Więckowska nie mówi, jakie umiejętności nabyte w mundurze czy specjalności są najbardziej premiowane podczas rekrutacji. - Podchodzimy do każdego indywidualnie i patrzymy na jego dokonania. Nie poszukujemy kandydatów z konkretnej jednej tylko grupy, bo mielibyśmy potem grupę identycznych, niczym niewyróżniających się zarządzających - mówi.

Czytaj też: Wojsko może zarekwirować nie tylko twój samochód. Zobacz, co jeszcze "pożycza" armia

Jeff Bezos, prezes i założyciel Amazona tłumaczył, że szuka w swojej firmie osób "kreatywnych, pomysłowych i które są skupione na działaniu". I dodawał, że właśnie tacy są byli oficerowie. Jednak nie tylko koncern z Seattle oferuje w USA programy dla weteranów. Specjalne ścieżki kariery mają dla nich takie firmy, jak Starbucks, UPS, McDonald's czy Boeing.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca, wojsko, amazon, żołnierze, poscy żołnierze
Czytaj także
Polecane galerie
alex
2018-07-05 07:43
a ja w LOTTO właśnie wygrałem 8 baniek więc rzuciłem robotę i lecę do USA bajo wszyscy żegnam
Aaa
2018-06-17 07:11
Te ich programy naprawcze i socjalne nie poprawią ich nędznej sytuacji. Średnia czasu pracy w tym syfie to 2 miesiące. Potrafią nawet do 5 razy w miesiącu wydzwaniać do byłych pracowników by wrócili do pracy. Już nie mają kim nieudolnie zarządzać, a otwierają następny magazyn w Polsce.
ft
2018-06-16 09:23
u nas tylko piją, wszystkich przepiją
Pokaż wszystkie komentarze (60)