Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie nakładają sankcje. Rosja pomoże

0
Podziel się:

Premier Rosji zapowiedział, że od 1 stycznia 2012 roku jego kraj wprowadzi dla Białorusi rabat na gaz.

Amerykanie nakładają sankcje. Rosja pomoże
(ec.europa.eu)

Premier Rosji Władimir Putin oświadczył, że jego kraj nie będzie reagować na sankcje gospodarcze, wprowadzone przez Stany Zjednoczone przeciwko Białorusi.

Putin ogłosił jednocześnie, że od 1 stycznia 2012 roku Białoruś będzie kupować gaz ziemny w Rosji z rabatem, uwzględniającym postępy w jej integracji gospodarczej z Federacją Rosyjską.

Szef rządu Rosji powiedział to po rozmowach w Moskwie z białoruskim premierem Michaiłem Miasnikowiczem.

Ten drugi oznajmił wcześniej, że Mińsk liczy na wsparcie Federacji Rosyjskiej i Kazachstanu w przezwyciężaniu skutków sankcji USA. - _ Rosja zawsze popierała Białoruś. Tak w ramach dwójki, jak i trójki można znaleźć narzędzia dla realizacji środków wspierających _ - zauważył Miasnikowicz.

W jego ocenie, _ sankcje ze strony USA są aktem agresji przeciwko białoruskiemu narodowi _.

Szef białoruskiego rządu podkreślił także, iż sankcje te _ w pewnym sensie są też wyzwaniem rzuconym Państwu Związkowemu (Rosji i Białorusi). _Polityczne decyzje, podejmowane przez Stany Zjednoczone, szkodzą biznesowi i prowokują wojny handlowe, do czego nie wolno dopuszczać" - oświadczył.

Putin ze swej strony wyraził _ twarde przekonanie _, że _ sankcje nigdy nie są efektywne _. _ - Wprost przeciwnie - obracają się przeciwko tym, którzy te sankcje wprowadzają _ - zaznaczył.

_ W jakiś sposób zareagować? Nie sądzę, by było to celowe. Na takie rzeczy w trybie operatywnym nie reagujemy _ - powiedział rosyjski premier.

Putin podkreślił zarazem, że _ możliwości eksportu białoruskich towarów na rosyjski rynek rozszerzają się dzięki udziałowi (Białorusi) w Unii Celnej (z Rosją i Kazachstanem) _. _ Jest to jeden z instrumentów wsparcia gospodarczego, które może zaoferować Rosja _ - oznajmił.

Premier Rosji zapowiedział, że od 1 stycznia 2012 roku jego kraj wprowadzi dla Białorusi rabat na gaz. _ - W Rosji podjęto decyzję o wprowadzeniu od 2012 roku do formuły cenowej dla Białorusi rabatu integracyjnego. Jego wysokość określą podmioty gospodarcze _ - poinformował.

Putin dodał, że Moskwa wychodzi z założenia, że wszyscy uczestnicy życia gospodarczego w Państwie Związkowym powinni mieć równe warunki konkurencji.

Szef rosyjskiego rządu oświadczył również, że Rosja chce, aby wprowadzanie rabatu integracyjnego były zsynchronizowane z przejmowaniem przez Gazprom Biełtransgazu (operatora białoruskiego systemu przesyłu gazu), w którym rosyjski koncern ma już 50 proc. udziałów.

Miasnikowicz przekazał, że strony uzgodniły, iż w ciągu najbliższego miesiąca uregulują wszystkie problemy, związane z zakupem przez Białoruś rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej w 2012 roku.

Na drugiej stronie czytaj jakie sankcje
Amerykanie nakładają na Białoruś

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek nowe sankcje gospodarcze na cztery państwowe firmy z Białorusi. _ Sankcje te są odpowiedzią na dalsze przetrzymywanie więźniów politycznych, dławienie działalności politycznej, nękanie dziennikarzy i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego _ - wyjaśniła rzeczniczka Departamentu Stanu Victoria Nuland.

USA i Unia Europejska wprowadziły wcześniej ograniczenia na wjazd i inne sankcje przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence oraz innym białoruskim urzędnikom państwowym.

_ - Te kroki są skierowane przeciwko osobom odpowiedzialnym za represje na Białorusi po wyborach prezydenckich z 19 grudnia (2010 roku). Nie mają szkodzić ludności białorusi _ - zaznaczyła Nuland.

Pod koniec stycznia Stany Zjednoczone zdecydowały o wprowadzeniu nowych sankcji przeciwko Białorusi w proteście przeciwko zatrzymaniu przeciwników reżimu Łukaszenki po wyborach prezydenckich w tym kraju.

Administracja Baracka Obamy uchyliła wówczas m.in. zgodę na utrzymywanie relacji biznesowych obywateli amerykańskich z dwiema spółkami zależnymi od białoruskiego koncernu naftowego Biełnieftiechim. Ponadto Waszyngton znacznie wydłużył listę członków reżimu w Mińsku, objętych zakazem przyznawania wizy USA.

Czytaj w Money.pl jak układają się stosunki rosyjsko-białoruskie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prognozuja;ze;rosja;wchlonie;bialorus;juz;za;dwa;lata,204,0,888268.html) Przewidują, że Rosja wchłonie Białoruś już za... Niezależny białoruski tygodnik _ Biełgazieta _ prognozuje, że już w przyszłym roku może dojść do przyjęcia rosyjskiego rubla.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t153740.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;za;polaczeniem;rosji;i;bialorusi,140,0,884620.html) Putin zdradził, kogo chce przyłączyć do Rosji Premier Rosji oświadczył, że popiera ideę połączenia się jego kraju z Białorusią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialorus;winduje;cla;na;auta;z;zagranicy,155,0,864155.html) Białoruś winduje cła na auta z zagranicy Mińsk podniósł je do poziomu ceł rosyjskich. Oznacza to, że ceny niektórych marek samochodów wzrosną co najmniej o 100 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t139544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bialorusini;wciaz;bez;rosyjskiego;pradu,221,0,863453.html) Białorusini wciąż bez rosyjskiego prądu Mińsk co prawda spłacił pierwszą transzę długu za dostawy, jednak zdaniem Rosjan pojawiły się problemy techniczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t45933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;wznowi;dostawy;energii;na;bialorus,234,0,862954.html) Rosja wznowi dostawy energii na Białoruś Rosyjski koncern elektroenergetyczny InterRAO poinformował, że otrzymał od Białorusi płatność w wysokości 600 mln rubli za prąd (21,37 mln dolarów).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)