Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykanie nie wycofają broni jądrowej w Niemiec

0
Podziel się:

Planowana przez Pentagon modernizacja arsenałów broni atomowej ma objąć także głowice rozlokowane na terenie Niemiec.

Amerykanie nie wycofają broni jądrowej w Niemiec
(defenselink.mil/public domain)
bEssnYwR

Planowana przez USA modernizacja arsenałów broni atomowej ma objąć także głowice jądrowe rozlokowane na terenie Niemiec - podał tygodnik _ Der Spiegel _. Berlin zabiega od lat, dotychczas bezskutecznie, o wycofanie głowic ze swego terytorium.

Raport Narodowego Urzędu Bezpieczeństwa Atomowego dla Kongresu USA przewiduje możliwość rozbudowy broni atomowej w celu zwiększenia jej zdolności bojowych - czytamy w _ Spieglu _. Zdaniem redakcji może to oznaczać, że znajdujące się na terenie Niemiec bomby B61, przeznaczone do zrzucania z samolotów, mogą zostać zastąpione precyzyjnie sterowanymi głowicami.

W bazie USA Buechel w Niemczech zachodnich od lat 50. znajduje się maksymalnie 20 bomb atomowych.

bEssnYwT

Jak pisze _ Der Spiegel _, Stany Zjednoczone posiadają obecnie ponad 2 tys. głowic atomowych opierających się na technologii z lat 70. Na modernizację tej broni Waszyngton chce wydać w ciągu najbliższych 25 lat 60 mld dolarów. Program przewiduje między innymi unowocześnienie przeznaczonych do przenoszenia przez samoloty bomb B61, które w stanie obecnym uważane są przez ekspertów za bezużyteczne z wojskowego punktu widzenia.

Od roku 2019 ma rozpocząć się produkcja nowej wersji tych pocisków - B61-12, które zastąpią będący obecnie na wyposażeniu starszy model tej broni.

W okresie zimnej wojny Stany Zjednoczone dysponowały na terenie RFN 5 tys. głowic nuklearnych. Większość z nich została wycofana do 2007 roku.

W bazie lotniczej Buechel w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie Niemiec składowanych jest obecnie od 10 do 20 głowic atomowych. Bundeswehra utrzymuje też cały czas w gotowości samoloty typu Tornado przeznaczone do przenoszenia głowic.

bEssnYwZ

Kolejne rządy w Berlinie zabiegały od zakończenia zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec ponad 20 lat temu o usunięcie z kraju wszystkich głowic atomowych. W umowie koalicyjnej rządu CDU/CSU-FDP Angeli Merkel z 2009 roku wycofanie broni atomowej uznano za jeden z ważnych celów. W 2010 roku uchwałę w tej sprawie przyjął niemiecki parlament - Bundestag.

Czytaj więcej w Money.pl

bEssnYxu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)