Notowania

usa
11.12.2009 19:11

Amerykanie ruszyli na zakupy

Sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 1,3 proc. Najmocniej od stycznia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(I See Modern Britain/cc/Flickr)

Sprzedaż detaliczna wzrosła w USA w listopadzie o 1,3 proc., co jest wynikiem lepszym niż przewidywano i najlepszym od stycznia - podało Ministerstwo Handlu.

Komentuje się to jako sygnał, że gospodarka powoli dochodzi do siebie. W październiku wzrost sprzedaży był niższy - 1,1 proc. Giełda zareagowała na najnowsze dane umiarkowaną zwyżką indeksów.

Zdaniem ekonomistów, ożywienie zakupów w listopadzie wskazuje, że konsumenci zaczynają nieco lepiej oceniać swoją sytuację materialną i sytuację gospodarczą kraju.

Największy wzrost sprzedaży zanotował w listopadzie przemysł samochodowy - 1,6 proc. w porównaniu z październikiem. Wzrosła też sprzedaż benzyny, elektroniki, materiałów budowlanych i żywności.Na początku grudnia wzrósł indeks zaufania konsumentów do gospodarki - do 73,4 z 67,4 w listopadzie - mierzony przez agencję Reutera i Uniwersytet Michigan.

W październiku sprzedaż samochodów skoczyła aż o 7,1 proc. po spadku we wrześniu, związanym z wygaśnięciem rządowego programu zachęt do kupna aut pn. _ cash for clunkers _ (gotówka za gruchota).

Sprzedaż detaliczna w USA rośnie od dwóch miesięcy. Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio spadła o 2,3 proc., po korekcie.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz