Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w iraku
29.03.2013 18:13

Amerykanie wydzadzą na te wojny 6 bilionów dolarów

Koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EVERETT COLLECTION/EAST NEWS)

Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować podatników USA nawet do 6 bln dolarów - obliczyli badacze Harvard University. Już poniesione koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów.

_ Razem konflikty w Iraku i Afganistanie są najbardziej kosztownymi wojnami w historii USA. Decyzje podjęte w związku z tymi konfliktami będą wpływać na budżety federalne przez najbliższe dziesięciolecia _ - napisała współautorka raportu prof. Linda J. Bilmes z Harvard Kennedy School, ekspertka ds. budżetowych.

Jej zdaniem w konsekwencji tych ogromnych wydatków rząd federalny będzie miał ograniczane pole manewru w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje w nowe inicjatywy wojskowe, dyplomację, personel czy badania.

Według raportu obie wojny będą kosztować między 4 a 6 bln dolarów, a największa część tej kwoty dotyczyć będzie długotrwałej opieki zdrowotnej dla rannych weteranów, odszkodowań z tytułu niepełnosprawności, a także innych zasiłków, które będą wypłacane weteranom i ich rodzinom dziesiątki lat od zakończenia wojen. Zwłaszcza biorąc pod uwagę decyzję z 2001 roku, by znacznie zwiększyć przywileje dla personelu wojskowego i weteranów, co miało doprowadzić do szybszej rekrutacji żołnierzy.

_ To doprowadziło do bezprecedensowego wzrostu budżetu ministerstwa do spraw weteranów oraz ministerstwa obrony. Świadczenia te będą dalej rosnąć w ciągu najbliższych 40 lat _ - szacuje Bilmes. Ekspertka przypomina, że zasiłki dla weteranów wojny w Wietnamie i Zatoce Perskiej _ wciąż rosną _, a w ubiegłym roku ujawniono, że rząd federalny wypłaca jeszcze emerytury dwóm osobom z tytułu uczestnictwa ich ojców w wojnie secesyjnej, która zakończyła się blisko półtora wieku temu.

W swych szacunkach dotyczących wojny w Iraku i Afganistanie eksperci Harvarda uwzględnili też koszty obsługi długu. Już wydane na obie kampanie wojskowe 2 bln dolarów były bowiem pożyczone przez rząd. Tym samym zwiększyły federalny dług o 20 proc. w okresie od 2001 do 2012 roku - szacują eksperci.

Wyliczenia Harvarda znacznie przewyższają dotychczas publikowane szacunki. Brown University's Eisenhower Research Project szacował koszty obu wojen dla budżetu państwa na 4 bln dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wtedy Amerykanie mają opuścić Afganistan Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nie wyklucza, że po 2014 roku mogłaby nie utrzymać w Afganistanie żadnych amerykańskich żołnierzy - poinformował we wtorek Biały Dom, kilka dni przed spotkaniem Obamy z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem.
Ameryka nie wyśle cywilów do Afagnistanu Zmianę planów w Afganistanie podyktowały jednak doświadczenia w Iraku i trudna sytuacja budżetowa USA.
Przejmą kontrolę nad znanym więzieniem Zgodnie z podpisanym wiosną porozumieniem, Afgańczycy przejmą kontrolę nad największym amerykańskim więzieniem w podkabulskim Bagramie.
Tagi: wojna w iraku, usa, wojna, afganistan, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz