Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Martyna Kośka
|

Amerykańska ambasador zapytana o zniesienie wiz. Podała konkretną datę

624
Podziel się

- Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz - stwierdziła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Zadeklarowała, że to jeden z jej priorytetów.

Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce
Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce (Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bDgzKuut

W rozmowie z Piotrem Kraśko na antenie TVN24 Georgette Mosbacher powiedziała, że od czasu nominacji ambasadorskiej ma trzy priorytety. Jednym z nich jest zniesienie wiz dla Polaków.

- Jesteście wspaniałym sojusznikiem, z cała pewnością najsilniejszym w tym regionie. Macie 10 milionów Polaków, którzy mieszkają w Stanach, więc jesteśmy tak czy inaczej spokrewnieni i powiązani ze sobą. Zgadzam się. Ja jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić. Wiem, że to niełatwy temat. Wszyscy, także moi szefowie, mówią mi, że nie można tak mówić, ale ja i tak to powiem. Jestem gotowa do końca przyszłego roku zakończyć sprawę wiz – powiedziała na antenie TVN24.

Gdy prowadzący zauważył, że Polacy nie potrzebują latać do Stanów do pracy i z łatwością znajdą ją w Europie, za to chętnie wydaliby swoje pieniądze na Piątej Alei w Nowym Jorku, Mosbacher przyznała, że Polacy „zdecydowanie na to zasługują”.

bDgzKuuv

- W zasadzie jest mi wstyd, że wciąż musicie się ubiegać o wizy do USA – dodała.

To nie pierwszy raz, kiedy Mosbacher wypowiada się w kwestii wiz. Wcześniej wspominała m.in., że "chce zniesienia wiz w ciągu 12-18 miesięcy.

Kolejne rządy poległy na kwestii wizowej

Walka o zniesienie wiz trwa od lat. Kolejni prezydenci obiecywali, że to już kwestia czasu, ale na deklaracjach się kończyło. Powoduje to ogromne rozżalenie Polaków, gdyż jesteśmy jednym z niewielu europejskich narodów, który potrzebuje wizy nawet na najkrótszy turystyczny wyjazd.

"Prezes Milczarski mobbinguje i nęka". Mocne zarzuty pod adresem szefa PLL LOT

bDgzKuuB

Przed kilkoma miesiącami LOT wraz z pięcioma innymi organizacjami (Fundacją Polska Innowacyjna, Fundacją Teraz Polska, Fundacją im. Cichociemnych, Fundacją Instytut Myśli Schumana i Mastercard) stworzył koalicję, która ma doprowadzić do zniesienia wiz dla Polaków wybierających się do USA. Linie zachęcały do składania wniosków o wydanie wizy – bo to właśnie w procesie wizowym decyduje się kwestia bezproblemowego wjazdu Polaków do USA.

Wystarczy, by odsetek odmów w amerykańskim procesie wizowym spadł do 3 proc. z obecnych 5,9 proc., a Polska zostanie włączona do tzw. Visa Waiver Program. Statystyki trzeba wyrobić w ciągu amerykańskiego roku budżetowego, czyli od 1 października do 30 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDgzKuuW
KOMENTARZE
(624)
moje imię
2 lata temu
Wizy do USA dla Polaków nie zostaną zniesione nigdy. Nie wierzcie w te bajki.
sosen122
2 lata temu
a teraz niech sie gonią z wizą
MAX
2 lata temu
Amerykański " syf " - po com tam jechać ???!!
bDgzKuuX
nie można szy...
2 lata temu
już chciałbym się nią podetrzeć
Jerzy
2 lata temu
Kobieta majaczy, to zalezy od Kongresu a ona jest za mala by o tym decydowac. Zreszta komu z nas dzisiaj to jeszcze potrzebne.
Najnowsze komentarze (624)
Zdrada musi b...
2 lata temu
stop dla polityki wiszenia, tudzież klęczenia, u obcej klamki... stop dla udostępniania polskiej ziemi wojskom obcych mocarstw, omyłkowo nazywanych sojusznikami... stop dla desantu ziomali (czytaj: przyjaciół) Pana Dudy na terenach Państwa Polskiego
hgfhghgf
2 lata temu
Zniesienie wiz było też piorytetem Obamy. Poprzedni ambasador obiecywał zniesienie wiz do końca tego roku. Znoszą nam w nieskończoność
mosze kalkste...
2 lata temu
Znieść, zniosą ale cena za to będzie bardzo słona (kontekst odszkodowań za mienie żydowskie, oraz fakt posiadania polskich paszportów przez mieszkańców Izraela). Tam też potrzebują kogoś do sprzątania, bo Latynosi stają się wybredni. Patrzeć tylko jak Polacy, powoli stają się bezpaństwowcami, na takiej zasadzie jak Romowie.
Wyrzyk
2 lata temu
Przecież mamy w Polsce państwo policyjne po co jeździć do USA
Artur
2 lata temu
A po co? Państwo policyjne mamy w Polsce.
jendrek
2 lata temu
Nie dla piSSowskich gamoni!
Natasza co z ...
2 lata temu
Kochani. Polskojęzyczni! WP to nie Sputnik. A ruskie co wam płacą to nie przyjaciele wielkiej Polski.
Mikun
2 lata temu
A 2 miesiące przed końcem roku zmienia ambasadora ?
bDgzKuuP
Owczarniak
2 lata temu
Do końca przyszłego roku? Bardzo to słaby wynik. Trump obiecał znieść wizy po dwóch tygodniach urzędowania. Więc pani ambasador w obiecywaniu się nie wysila
w Szeach s We...
2 lata temu
Tylko czy to będą wizy dla Polaków jeszcze, a nie dla (tu pozwolę sobie wykropkować) ... ? Oto jest pytanie
andy
2 lata temu
Fajna babka
LU
2 lata temu
wprowadzic wizy dla obywateli USA i po klopocie ! Tak jak jest z Rosja !
ed
2 lata temu
Szanowni Polacy. Uwierzcie mi , to nie ma znaczenia. A może ma , ale odwrotne. Zniesienie wiz do USA nie polega na swobodnym podróżowaniu . Wizy do USA maja wszystkie państwa. Wizy pobytowe. Zniesienie wiz wjazdowych nic nie wniesie dla Polaków oprócz nowych kłopotów. Każdy obcokrajowiec wjeżdżający do USA legalnie musi przejść przez służby imigracyjne które udzielają lub nie wizy już na lotnisku. Udzielają im lub nie... i Niemcom i , Francuzom. A często odmawiają wjazdu. Mając natomiast wizę wjazdową do USA, dostaniesz wizę pobytową na 99, 999999%. To po co mi zniesienie wiz? Mam wizę do USA od 1994 roku, cały czas.
fan budyniu
2 lata temu
Promises, promises...
...
Następna strona