Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o najniższych emeryturach. Dotyczy ponad 100 tys. osób

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o najniższych emeryturach. Dotyczy ponad 100 tys. osób

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy zakłada wyrównanie dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy Fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER
Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy zakłada wyrównanie dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy

Podwyższenie emerytur przyznanych z urzędu - zamiast renty - osobom, które nie miały wymaganego w przepisach stażu pracy, przewiduje ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Od 1 marca 2017 r. wysokość najniższej emerytury (która przysługuje pod warunkiem wypracowania 22 lat stażu w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn) została podniesiona do 1 tys. zł.

Przepisy nie objęły jednak rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie nabywają prawo do świadczeń emerytalnych, a nie mają odpowiedniego stażu pracy. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sprawa dotyczy ok. 105 tys. osób.

Poseł PiS o reformie emerytalnej. Zobacz wideo:

 

 

Podpisana przez prezydenta ustawa stanowi, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę, nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą wyrównane emerytur dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r.

MRPiPS podkreśliło, że celem ustawy jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Nowelizacja wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

prawo, prezydent, fus, świadczenia, społeczeństwo, andrzej duda, mrpips
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wd
2017-11-30 17:18
Kolejny etap wspierania nierobów co do roboty na papier zastartowali koło 50 roku życia.W Polsce wcale , nie opłaca się pracować zaraz po szkole i bez przerwy , Zawsze podwyżki dostają lajkoniki.
sondor
2017-11-30 17:15
Ci co w przeszłości preferowali "czy się stoi czy się leży.." teraz im podwyższają emeryturę do 1000 zł /prawda, część z nich 35% z nie swojej winy/, ci co pracowali zawsze uczciwie mają tzw.figę z makiem - to efekty "dobrej zmiany", przekupywać, przekupywać - to się robi dla przyszłych wyborów i wszystko jasne, ale czy na pewno?!!!
Stan
2017-11-30 15:40
Aktualnie minimalny czas pracy kobiet wynosi 20 lat a nie 22 lata
Pokaż wszystkie komentarze (178)