Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o najniższych emeryturach. Dotyczy ponad 100 tys. osób

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o najniższych emeryturach. Dotyczy ponad 100 tys. osób

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy zakłada wyrównanie dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy Fot. WITOLD ROZBICKI/REPORTER
Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy zakłada wyrównanie dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy

Podwyższenie emerytur przyznanych z urzędu - zamiast renty - osobom, które nie miały wymaganego w przepisach stażu pracy, przewiduje ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Od 1 marca 2017 r. wysokość najniższej emerytury (która przysługuje pod warunkiem wypracowania 22 lat stażu w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn) została podniesiona do 1 tys. zł.

Przepisy nie objęły jednak rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego automatycznie nabywają prawo do świadczeń emerytalnych, a nie mają odpowiedniego stażu pracy. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sprawa dotyczy ok. 105 tys. osób.

Poseł PiS o reformie emerytalnej. Zobacz wideo:

 

 

Podpisana przez prezydenta ustawa stanowi, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub pobierają emeryturę, nie będą mogły ubiegać się o rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Zgodnie z ustawą wyrównane emerytur dla rencistów z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy nastąpi przy najbliższej waloryzacji rent i emerytur, czyli 1 marca 2018 r.

MRPiPS podkreśliło, że celem ustawy jest rozszerzenie gwarancji nabycia prawa do najniższej emerytury dla osób pobierających emerytury przyznane z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy do wysokości równej kwocie 1000 zł (odpowiada wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) albo 750 zł (odpowiada najniższej wysokości renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy).

Nowelizacja wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

prawo, prezydent, fus, świadczenia, społeczeństwo, andrzej duda, mrpips
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Jan
2017-11-14 21:56
czy do emerytury w wysokości 1000 zł brutto emeryt dostanie darmową łopatę.
Patriota13
2017-11-14 20:09
Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że polski podatnik sfinansuje w całości emerytury Ukraińców przyjeżdżających do Polski, zarówno za lata przepracowane w Polsce, jak i za lata przepracowane na Ukrainie. Pieniądze przeznaczone na emerytury dla Ukraińców będą w całości pochodziły z polskich składek i nie zostaną w żaden sposób zrekompensowane przez stronę ukraińską.
Patriota13
2017-11-14 20:07
Obywatele Ukrainy, którzy przepracowali choćby tylko pół roku w naszym kraju mogą liczyć na polską minimalną emeryturę. To dzięki umowie międzynarodowej podpisanej w 2012 r. Polski i Ukraiński system emerytalny uznają wzajemnie czas pracy (okresy składkowe) zaliczony w tym drugim państwie. Wystarczy więc kilka miesięcy pracy w Polsce by mieli 1000 zł emerytury, a nie 270
Pokaż wszystkie komentarze (175)