Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Anglicy, Irlandczycy i Niemcy wykupują mieszkania w Polsce

0
Podziel się:

Najczęściej na polskim rynku inwestują Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, Hiszpanie i Włosi. Dużych zakupów dokonywały też zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Anglicy, Irlandczycy i Niemcy wykupują mieszkania w Polsce
(twistyfoldy.net/CC/Flickr)

W ostatnich pięciu latach cudzoziemcy kupili w Polsce około 19 tysięcy mieszkań. To tak, jakby w ich ręce trafiły wszystkie lokale oddane do użytkowania przez deweloperów w pierwszym półroczu 2011 roku. Najczęściej na polskim rynku inwestują Brytyjczycy, Irlandczycy, Niemcy, Hiszpanie i Włosi. Dużych zakupów dokonywały też zagraniczne fundusze inwestycyjne.

Zgodnie z polskim prawem cudzoziemcy, którzy chcą kupić nieruchomość w Polsce muszą mieć na to zezwolenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nie dotyczy to jednak zakupu mieszkań. Minister musi gromadzić informacje o takich transakcjach, nawet jeśli zezwolenie nie było potrzebne. Dane, które udostępnia MSWiA podawane są dość nietypowo – w metrach kwadratowych mieszkań kupionych przez cudzoziemców.

Obywatele pięciu krajów kupili połowę mieszkań* *

Zgodnie zdanymi MSWiA, od 2006 roku najwięcej mieszkań kupili w Polsce Brytyjczycy. Łączna powierzchnia lokali, które trafiły w ich ręce przez 5 lat wyniosła prawie 154 tysięcy metrów kwadratowych. Gdyby każdy z tych lokali miał 50 metrów kwadratowych, czyli tyle ile obecnie przeciętny nabywany lokal, to byłoby ich prawie 3,1 tysiąca. Drugie miejsce zajmują Irlandczycy z zakupami na poziomie 110 tysięcy metrów kwadratowych, co odpowiada niewiele ponad 2,2 tysiąca mieszkań pięćdziesięciometrowych.

Podobny wynik zanotowali Niemcy, którzy stali się w tym czasie właścicielami 109 tysiące metrów kwadratowych mieszkań. Warto zauważyć, że popyt na nieruchomości ze strony cudzoziemców jest skoncentrowany.

Świadczyć o tym może fakt, że obywatele zaledwie pięciu krajów (Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Hiszpanii i Włoch) w ostatnich 5 latach stali się właścicielami mieszkań o łącznej powierzchni 486 tysięcy metrów kwadratowych. Wszystkie mieszkania kupione w tym czasie przez cudzoziemców miały dwukrotnie większą powierzchnię – 950 tysięcy metrach kwadratowych.

W sumie w ostatnich pięciu latach cudzoziemcy kupili w Polsce mieszkania o powierzchni 950 tysięcy metrów kwadratach. Oznacza to, że stali się właścicielami około 19 tysięcy lokali. To tak, jakby wykupili wszystkie mieszkania, jakie w pierwszym półroczu tego roku oddali w całej Polsce do użytkowania deweloperzy (dokładnie 18, 7 tys.).

W praktyce inwestycje cudzoziemców w polski rynek mieszkaniowy mogły być jeszcze większe, bo dane MSWiA nie uwzględniają zakupów mieszkań spółdzielczych. Co więcej, nie obejmują one też transakcji z udziałem funduszy inwestycyjnych, a według informacji Lion's House, spora cześć zakupów mieszkań przez cudzoziemców realizowana jest właśnie w ten sposób.

Jakie lokalizacje wybierają cudzoziemcy? Na ich celowniku niezmiennie pozostają duże miasta, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy. Jest to najbardziej płynny rynek, gdzie łatwo jest mieszkanie kupić, sprzedać i wynająć. Pewnie dlatego 42,5 procent lokali kupionych przez cudzoziemców jest zlokalizowana w województwie mazowieckim. Na drugim miejscu jest województwo małopolskie.

Tam zlokalizowanych jest 12 procent powierzchni mieszkań kupionych przez cudzoziemców w ostatnich 5 latach. Najmniej atrakcyjny dla cudzoziemców jest rynek świętokrzyski i podkarpacki, gdzie zrealizowało się mniej niż 1 procent popytu.

Najwięcej zakupów w 2008 roku

W okresie hossy na rodzimym rynku nieruchomości rosła też aktywność obcokrajowców. W 2006 roku cudzoziemcy kupili 134 tysięcy metrów kwadratowych lokali, a w rok później już 185 tys. metrów kwadratowych. Apogeum zakupów widoczne było w 2008 roku, kiedy to cudzoziemcy stali się właścicielami aż 225 tys. metrów mieszkań.

W wyniku kryzysu stopniał też apetyt inwestorów zagranicznych. W 2009 roku cudzoziemcy stali się właścicielami 208, a w 2010 roku już tylko 198 tys. metrów kwadratowych mieszkań. Spadek w stosunku do rekordowego 2008 roku nie jest jednak znaczący, bo wynosi 12 procent.

W praktyce zakupy nieruchomości przez cudzoziemców były większe niż 19 tys. lokali w ostatnich pięciu latach, bo statystyki MSWiA nie obejmują transakcji z udziałem funduszy. Dane płynące z rejestrów MSWiA sugerują, że w ostatnich 5 latach właścicielami aż 86,6 procenta mieszkań kupowanych przez cudzoziemców, były osoby fizyczne. Niewielkimi odstępstwami od tej reguły są kraje uznawane za raje podatkowe (Luksemburg, Cypr). W ich przypadku mieszkania w Polsce kupują praktycznie tylko osoby prawne.

Więcej o nieruchomościach w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t20612.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/najbardziej;potanialy;mieszkania;we;wroclawiu,158,0,975518.html) Mieszkania tanieją. Sprawdź, gdzie najbardziej W większości polskich miast w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań spadły nawet o kilkaset złotych na metrze kwadratowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t20614.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/klienci;deweloperow;bez;dobrej;ochrony,135,0,960903.html) Klienci deweloperów bez dobrej ochrony? Krytykowana przez Polski Związek Firm Deweloperskich ustawa o ochronie klientów w rzeczywistości działa na korzyść deweloperów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t93552.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/na;rynku;zaczal;sie;wiekszy;ruch;co;z;cenami,4,0,957956.html) Na rynku zaczął się większy ruch. Co z cenami? Po wakacjach odżywa nie tylko rynek najmu, ale także zawiera się więcej transakcji kupna-sprzedaży.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)