Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
05.09.2017 17:55

Antoni Macierewicz: modernizacja armii to koszt ponad 550 mld zł w ciągu 14 lat

- Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie, co to jest wojna, nie chce wojny - zadeklarował Macierewicz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)
Kielce, 05.09.2017. Antoni Macierewicz podczas uroczystości podpisania kontraktu na dostawę karabinów Grot.

- Modernizacja techniczna polskiej armii będzie wymagać nakładów 550 mld zł w ciągu 14 lat - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, otwierając we wtorek targi zbrojeniowe w Kielcach. - Jeżeli chcesz pokoju, szykuj się do wojny - stwierdził.

- Polska bardzo chce pokoju, Polska wie dokładnie, co to jest wojna, nie chce wojny - zadeklarował Macierewicz. - I dlatego rząd RP przykłada wielką wagę do przemysłu obronnego, ale także do silnej, dobrze uzbrojonej armii - dodał.

Szef MON powiedział, że Strategiczny Przegląd Obronny "ukazał konieczność reorientacji modernizacji technicznej polskiej armii". Według ministra ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł.

Macierewicz zwrócił przy tym uwagę, że według planów rządu, zwiększony ma zostać udział wydatków obronnych w PKB.

Szef MON wyraził przekonanie, że modernizacja techniczna będzie skutecznie realizowana. W tym kontekście wspomniał o wieloletnich programach armatohaubicy Krab, moździerza samobieżnego Rak na podwoziu KTO Rosomak czy mostu pontonowego.

Wideo: * *Antoni Macierewicz: obserwujemy narastającą agresję ze Wschodu

Za najważniejszą z umów podpisanych na tegorocznych targach, polityk uznał kontrakt na dostawę 53 tys. karabinków Grot Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej dla wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. W jego ocenie, broń ta nie ustępuje najnowocześniejszym konstrukcjom światowym.

Minister podkreślał, że ponad połowa z 618 wystawców kieleckich targów, to firmy polskie.

Macierewicz wyraził też solidarność z Koreą Południową, która w tym roku przedstawia w Kielcach ekspozycję narodową. Szef MON określił kraj ten jako szczególny partner przemysłu obronnego i armii RP. - Bardzo się cieszymy z naszej współpracy i bardzo mocno patrzymy i jesteśmy gotowi do wszelkiej solidarności w sytuacji trudnej dla waszego państwa i narodu - zadeklarował minister obrony narodowej.

- Mimo że spotykamy się z momencie bardzo trudnym dla bezpieczeństwa państw demokratycznych, dla bezpieczeństwa państw wolnego świata, jestem absolutnie przekonany, że zaprezentowana tutaj w Kielcach siła i determinacja skutecznie odeprą wszelkie zakusy tych, którzy by ten ład światowy, pokój i bezpieczeństwo, nasze wartości demokratyczne i nasze wartości narodowe chcieli podważyć - powiedział Macierewicz. Minister ds. administrowania programami obronnymi Korei - stąd pochodzi np. podwozie do Kraba - Jei Guk Jeon wyraził nadzieję na dalszy rozwój polsko-koreańskiego partnerstwa w zakresie obronności.

W XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach bierze udział 618 wystawców z 27 krajów i 67 oficjalnych delegacji zagranicznych. Wystawę narodową zaprezentuje Korea Południowa.

Wśród wystawców są producenci zainteresowani planami modernizacji polskich sił zbrojnych, w tym wprowadzeniem nowych śmigłowców, samolotów myśliwskich, okrętów podwodnych i nawodnych oraz zestawów obrony powietrznej. Swoje nowości prezentuje Polska Grupa Zbrojeniowa - partner strategiczny MSPO.

Wystawie która potrwa do piątku, towarzyszy kilkadziesiąt konferencji nt. obronności, w których wezmą udział naukowcy, dyplomaci i przedstawiciele firm zbrojeniowych. Imprezie towarzyszą targi Logistyka.

Tagi: kraj, przemysł, obronność, wojsko, pap, mon, macierewicz, opis, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-09-2017

Patriota płacący podatki !@#$%AM-co jeszcze robisz w MON ?

06-09-2017

kalinapowstrzymać tego szaleńca zanim będzie za późno.

07-09-2017

Pro.1"...o koszt ponad 550 mld zł w ciągu 14 lat" Panie Antoni! Proszę szukać kasy na zbrojenie armii w swoim budżecie!!! Wyrzucić z listy płac … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (44)