Notowania

ustawa refundacyjna
13.01.2012 18:18

Aptekarze z Warmii i Mazur ogłosili strajk włoski

Uchwały o różnych formach protestu po nowelizacji ustawy refundacyjnej, podejmują aptekarskie izby okręgowe w całej Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sjlocke/iStockphoto)

Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie zaapelowała do farmaceutów z województwa warmińsko-mazurskiego o podjęcie strajku włoskiego, polegającego na drobiazgowym sprawdzaniu recept i w razie błędu - realizowaniu ich tylko w pełnej odpłatności.

Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie zebrała się dzisiaj na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby zdecydować o wyborze formy protestu po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy refundacyjnej, która nie spełnia oczekiwań aptekarskiego samorządu.

Olsztyńska Izba poparła uchwalone wczoraj stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej, która wezwała aptekarzy, by nie realizowali recept z jakimikolwiek błędami formalnymi, ani z dodatkowymi znakami, w tym z pieczątkami _ Refundacja do decyzji NFZ _.

- _ Podejmujemy strajk włoski. Od tej chwili traktujemy recepty jak czeki, każdy najmniejszy nawet błąd spowoduje, że będziemy realizować je w stuprocentowej odpłatności _ - powiedział prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie Roman Grzechnik.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m139727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;krytykuje;nowelizacje;ustawy;refundacyjnej,87,0,1006935.html) *"Bubel zrobiony na kolanie". Chcą go zmienić * Posłowie opozycji uważają, że to NFZ powinien odpowiadać za wszelkie kwestie finansowe dotyczące ochrony zdrowia.

Rada olsztyńskiej Izby Aptekarskiej zaapelowała do farmaceutów w regionie o masowy udział w akcji protestacyjnej. _ Jest to nasza ostatnia szansa na zmianę prawa i ukazanie społeczeństwu problemów naszej grupy zawodowej. Drugiej takiej szansy nie będzie _ - napisano w apelu.

Uchwały o różnych formach protestu podejmują również inne aptekarskie izby okręgowe w kraju. Jutro zbierze się Naczelna Rada Aptekarska, która ma zdecydować o dalszych krokach, w tym o ewentualnym ogólnokrajowym proteście.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy refundacyjnej zakłada m.in. zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy.

Posłowie nie spełnili najważniejszego oczekiwania Naczelnej Rady Aptekarskiej - nie wykreślili przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept. Jednak - zgodnie z nowelą - aptekarze zyskali możliwość wnoszenia zażaleń i odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej o zamieszaniu wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
Arłukowicz się mocno pomylił. Money.pl pokazuje błąd Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.
"Minister gumkujący leki to skandal!" _ Dał się wykorzystać koncernom _ - grzmi PiS i Solidarna Polska. Eksperci dodają, że leki i tak będą droższe.
Służbę zdrowia rozkładają hipochondrycy Służba zdrowia od polityków wymaga najwięcej - pisze Maciej Czujko.
Tagi: ustawa refundacyjna, strajk włoski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz