Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Arabia Saudyjska obiecała pół miliarda dolarów na odbudowę Strefy Gazy

0
Podziel się

Arabia Saudyjska inicjuje donacje kwotą 500 milionów - oświadczył przebywający na Zachodnim Brzegu Hamdallah.

Arabia Saudyjska obiecała pół miliarda dolarów na odbudowę Strefy Gazy
(PAP/ EPA)
bDXFNcUR

Palestyński premier Rami Hamdallah poinformował dziś, że Arabia Saudyjska zaoferowała pół miliarda dolarów na odbudowę Gazy po zniszczeniach wojennych. Koszt całkowitej odbudowy po ostatniej ofensywie izraelskiej jest obliczany na 4 miliardy dolarów.

W ten sposób Arabia Saudyjska wyprzedziła konferencję zwołaną na 12 października do Kairu. Jak oczekują Palestyńczycy, pomoc w odbudowie ze zniszczeń wojennych w Strefie Gazy zadeklaruje na tej konferencji również szereg innych krajów, takich jak Turcja i Katar, państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone.

_ Arabia Saudyjska inicjuje donacje kwotą 500 milionów _ - oświadczył przebywający na Zachodnim Brzegu Hamdallah, odpowiadając w trakcie telekonferencji prasowej na pytania dziennikarzy zgromadzonych w Gazie.

bDXFNcUT

Według ocen ekspertów w ciągu trwającej siedem tygodni izraelskiej interwencji wojskowej przeciwko Strefie Gazy zniszczeniu uległo 18 000 budynków, podczas gdy 40 000 zostało poważnie uszkodzonych.

W wielkim stopniu zniszczona jest infrastruktura komunikacyjna Strefy, w tym stacje oczyszczania wody. Jedyna elektrownia w Gazie wymaga odbudowy niemal od podstaw. Od bomb lotniczych i ostrzału artyleryjskiego poważnie ucierpiały fabryki i warsztaty.

Hamdallah ocenia koszty odbudowy ze zniszczeń na terytorium zamieszkiwanym przez 1,8 miliona ludzi na 3 do 7,8 miliarda dolarów.

Wśród zniszczonych domów są trzy 14-piętrowe wieżowce mieszkalne.

bDXFNcUZ

Według palestyńskich ekonomistów w trakcie odbudowy Strefa Gazy będzie potrzebowała w ciągu najbliższych sześciu miesięcy 10 000 ton cementu dziennie.

Przed ostatnią izraelską ofensywą Strefa Gazy zużywała 30 ton cementu tygodniowo - tyle władze izraelskie pozwalały przewozić przez kontrolny punkt graniczny.

Czytaj więcej w Money.pl

bDXFNcVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)