Notowania

tania ropa
01.04.2016 10:00

Armia była ich oczkiem w głowie, teraz redukują wydatki na obronność

Tania ropa zmusiła Rosję i Arabię Saudyjską do znacznej redukcji wydatków na cele militarne - wynika z raportu firmy analitycznej IHS Jane's.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.kremlin.ru/wikimedia (CC BY 3.0))

Budżet obronny Rosji, który w 2015 r. opiewał na 51,5 mld USD, został zredukowany o 5,6 proc. W tym roku na wydatki związane z wojskiem i uzbrojeniem Kreml przeznaczy 49,2 mld USD.

Z kolei Arabia Saudyjska postanowiła zmniejszyć nakłady na obronność o 3,6 proc. w stosunku do roku ubiegłego. W 2015 r. monarchia Saudów wyasygnowała na cele militarne 47,6 mld USD; w bieżącym roku jest to 45,9 mld USD.

Craig Caffrey, starszy analityk w IHS Jane's, podkreśla, że zmniejszenie budżetów obronnych obu krajów ma ścisły związek z załamaniem na światowym rynku ropy, która zarówno dla Rosji, jak i dla Arabii Saudyjskiej stanowi ważne źródło zasilające państwową kasę.

W przypadku Rosji eksport ropy naftowej i gazu ziemnego odpowiada za ok. 50 proc. dochodów budżetu. W związku ze spadkiem cen ropy, Kreml przewiduje na ten rok 3-procentowy deficyt budżetowy. Założenia te mogą się jednak okazać zbyt optymistyczne, ponieważ oparte są na scenariuszu, w którym cena baryłki ropy wynosi 50 USD. Tymczasem obecnie oscyluje ona wokół poziomu 38 USD.

Arabia Saudyjska jest jeszcze bardziej zależna od ropy, ponieważ handel tym surowcem stanowi 75 proc. dochodów budżetu królestwa. W 2015 r. w Rijadzie odnotowano deficyt rzędu 100 mld USD, w związku z czym rząd zdecydował się na poważne cięcia wydatków. Nie ominęły one także resortu obrony - i to mimo pogarszającej się sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w sąsiednim Jemenie, Syrii i Iraku.

Tagi: tania ropa, rosyjska armia, wojsko, uzbrojenie, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz