Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atak dronów. Amerykanie mają plan zakończenia operacji w Pakistanie

0
Podziel się:

CIA przeprowadza ataki z użyciem samolotów bezzałogowych na bojowników Al-Kaidy na pakistańskich terytoriach plemiennych. Władze w Islamabadzie uznają te naloty za naruszenie suwerenności.

Atak dronów. Amerykanie mają plan zakończenia operacji w Pakistanie
(Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Sekretarz stanu USA John Kerry zapewnił wczoraj w Pakistanie, że prezydent Barack Obama ma terminarz zakończenia operacji bojowych, prowadzonych w tym kraju przez amerykańskie samoloty bezzałogowe. Kerry wyraził nadzieję, że dojdzie do tego bardzo szybko.

- _ Myślę, że program zakończy się, ponieważ w większości wyeliminowaliśmy zagrożenie i nadal je eliminujemy _ - powiedział Kerry w wywiadzie dla telewizji pakistańskiej.

Pytany o to, czy USA mają terminarz zakończenia działań dronów, odrzekł: _ Prezydent ma bardzo konkretny harmonogram i mam nadzieję, że dojdzie do tego bardzo szybko _.

CIA przeprowadza ataki z użyciem samolotów bezzałogowych na bojowników Al-Kaidy na pakistańskich terytoriach plemiennych. Władze w Islamabadzie uznają te naloty za naruszenie suwerenności swego kraju.

Liczba ataków dronów raptownie wzrosła na początku prezydentury Obamy w 2009 roku. W 2007 roku przeprowadzono tylko pięć takich ataków. W 2010 roku było ich 117, a w 2012 roku ich liczba spadła do 46. Większość ofiar śmiertelnych stanowią bojownicy, ale wśród zabitych zdarzają się też cywile.

Administracja Obamy była też krytykowana za to, że nigdy nie ujawniła zasad, jakimi się kieruje podczas ataków dronów, ani nie dostarczyła raportów na temat celów i rezultatów tych ataków.

Kerry przebywa z wizytą w Pakistanie. Wraz z szefem dyplomacji pakistańskiej Sartajem Azizem ogłosił wczoraj, że oba kraje wznowią rozmowy na temat współpracy w sferze bezpieczeństwa. Rozmowy te na wysokim szczeblu pozostają w impasie od jesieni 2011 roku po omyłkowym ataku śmigłowców NATO na pakistański posterunek. Zginęło wówczas 24 pakistańskich żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Historyczne lądowanie drona. Nie na stałym lądzie Samolot ma zasięg ponad 3200 kilometrów i może przenosić dwie naprowadzane na cel bomby.
Talibowie potwierdzają śmierć dowódcy Zajmujący drugie miejsce w hierarchii dowódczej ich organizacji Wali-ur-Rahman zginął w ataku amerykańskiego drona.
Zestrzelili drona tuż przy granicy. Kto wysłał? - _ Będziemy dalej czynić to, co niezbędne, aby chronić bezpieczeństwo obywateli Izraela _ - powiedział premier Benjamin Netanjahu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)