Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Atom w Iranie. Prasa zadowolona z porozumienia, Izrael sceptyczny

0
Podziel się:

164 tys. internautów polubiło wypowiedź ministra spraw zagranicznych Iranu, gdy ogłosił wczoraj rano zawarcie porozumienia nuklearnego.

Atom w Iranie. Prasa zadowolona z porozumienia, Izrael sceptyczny
(PAP/EPA)

Niemal wszystkie irańskie gazety chwalą porozumienie z mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego i podkreślają _ osobisty sukces _ szefa MSZ Mohammada Dżawad Zarifa (na zdjęciu w środku). Większość Izraelczyków nie wierzy, że Iran wstrzyma prace w sprawie atomu.

Irański dziennik _ Haft-e Sobh _ ocenia, że Zarif, irański negocjator w czasie rozmów w Genewie, _ wygrał bitwę na Facebooku _, ponieważ prawie 164 tys. internautów _ polubiło _ wypowiedź ministra spraw zagranicznych, gdy ogłosił wczoraj rano zawarcie porozumienia nuklearnego. Profil Zarifa na Facebooku śledzi rekordowa liczba prawie 700 tys. ludzi.

Reformatorski dziennik _ Arman _ chce przyznania Zarifowi _ złotego modelu _ za rolę odegraną w czasie genewskich rokowań. Inna gazeta, _ Etemad _, na pierwszej stronie publikuje wspólne zdjęcie Zarifa i amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego z komentarzem: _ uścisk dłoni, który umożliwił wyjście z impasu _.

Rządowy dziennik _ Iran _ z zadowoleniem przyjmuje zwycięstwo _ umiarkowanej dyplomacji _, dzięki której obecnym irańskim władzom w ciągu mniej niż 100 dni udało się wydobyć kraj z _ trwającego 10 lat kryzysu _.

Spośród około 20 irańskich gazet, tylko dwa konserwatywne tytuły obrały ton krytyczny, pisząc m.in., że _ USA nie są godne zaufania _.

Po czterech dniach intensywnych negocjacji w Genewie grupa sześciu mocarstw (grupa 5+1), którą tworzą USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy, osiągnęła w nocy z soboty na niedzielę przejściowe porozumienie z Iranem w kwestiach nuklearnych. Irańczycy zobowiązali się ograniczyć swój program nuklearny, w zamian za pewne złagodzenie sankcji gospodarczych.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował w poniedziałek, że UE w grudniu zniesie pierwsze sankcje nałożone na Iran. Zastrzegł, że proces ten będzie _ ograniczony, precyzyjny i odwracalny _, ale nie sprecyzował obszarów, w których sankcje mają być zniesione.

Mówiąc o prawie Iranu do wzbogacania uranu poniżej poziomu 5 proc., Fabius zaznaczył, że proces ten będzie obwarowany _ precyzyjnymi ograniczeniami _.

Szefowa włoskiej dyplomacji Emma Bonino oceniła, że tymczasowe porozumienie z Teheranem oznacza _ otwarcie okna dla nowych możliwości _. - _ Po tak długim czasie zamrożenia z pewnością jest to pierwszy ważny krok; rezultat częściowy, ale znaczący. Jeśli w dalszym ciągu będziemy szli w tym samym kierunku, to może to ułatwić również inne sprawy na Bliskim Wschodzie _ - powiedziała w wywiadzie z gazetą _ La Stampa _; Bonino odniosła się w ten sposób do konfliktu w Syrii, w którym Iran jest sojusznikiem reżimu w Damaszku.

Katar oświadczył, że porozumienie jest _ ważnym krokiem w kierunku zabezpieczenia pokoju i stabilności w regionie _. Z kolei Kuwejt wyraził nadzieję, że porozumienie _ utoruje drogę dla stałego porozumienia, które załagodzi tarcia _.

Natomiast według opublikowanego dzisiaj sondażu, aż trzy czwarte Izraelczyków nie wierzy w to, że Iran wstrzyma swój program nuklearny. Ponadto 57,8 proc. badanych ocenia, że Stany Zjednoczone _ naruszyły interesy izraelskie, podpisując porozumienie w kwestii Iranu _.

Sondaż przeprowadzono na grupie około 500 osób reprezentujących ludność żydowską Izrael (20 proc. to mniejszość arabska).

Dziennik _ New York Times _ podkreśla natomiast, że _ choć przejściowe porozumienie nie oznacza trwałego i całkowitego rozmontowania irańskiego programu nuklearnego, nikt nie może twierdzić, że świat nie stał się bezpieczniejszy _. _ NYT _ zaznacza, że na sześć miesięcy zamrożone zostaną _ kluczowe aspekty irańskiego programu _.

_ Alternatywą byłoby nasilenie sankcji i ewentualne działania militarne, bez gwarancji, że te kroki powtrzymałyby postępy nuklearne Iranu _ - ocenia nowojorski dziennik i podkreśla, że _ wynegocjowane rozwiązanie jest bez wątpienia lepsze _.

Eksperci agencji AFP zwracają uwagę, że podpisując porozumienie, Waszyngton ryzykuje gniew Izraela. Izraelski premier Benjamin Netanjahu ocenił bowiem, że w Genewie nie zawarto historycznego porozumienia, ale popełniono _ historyczny błąd _.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)