Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Autostrada A2 dziurawa. "To nic nadzwyczajnego"

0
Podziel się:

- To standardowa usterka, która powstaje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - przekonuje minister transportu.

Autostrada A2 dziurawa. "To nic nadzwyczajnego"
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Zero tolerancji dla usterek na kontraktach autostradowych - oświadczył minister transportu Sławomir Nowak, pytany o pęknięcia, które pojawiły się na budowie autostrady A2. Zapewnił, że jego resort bada sytuację, a pojawianie się pęknięć to nic nadzwyczajnego w polskim klimacie.

O pęknięcia na A2 między Łodzią a Warszawą dziennikarze pytali także premiera Donalda Tuska. Szef rządu zapowiedział, że opinia publiczna otrzyma _ bardzo rzetelną i precyzyjną opinię _ o sytuacji nie tylko na autostradach po planowanym na wtorek spotkaniu szefa rządu z ministrem transportu. Spotkanie odbędzie się w ramach przeglądu resortów.

_ - Będziemy o tym długo rozmawiali na spotkaniu z panem ministrem; przez to, że państwo zadacie to pytanie jeszcze raz dzisiaj czy jutro, te pęknięcia nie znikną _ - oświadczył Tusk.

Wcześniej w Sejmie minister Nowak powiedział dziennikarzom: _ Zero tolerancji dla usterek na kontraktach autostradowych. Nie będzie kompromisu z jakością, nie ma takiej ceny, którą zapłacimy za jakość polskich autostrad i dróg. Chcę bardzo jasno powiedzieć - w żadnej sytuacji i pod żadną presją, nawet pod presją przejezdności na Euro 2012, nie ugnę się w imię oczekiwań i roszczeń ze strony wykonawców co do jakości tych dróg _.

Zapewnił, że Polacy będą jeździli po drogach i autostradach o wysokiej jakości. Jak dodał, jego resort bada sprawę usterek na budowie A2. _ - Sytuacja jest pod pełną kontrolą, ale to nie jest żadna nadzwyczajna sytuacja w naszym klimacie _ - podkreślił minister transportu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m139552.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/autostrady;w;polsce;byly;zle;zabezpieczone;i;popekaly,4,0,1031428.html) *Nowe autostrady już są dziurawe. Skandal! * Pęknięcia, które pojawiły się na A2 i A1 mają około 8 centymetrów. Nowak powiedział też, że wykonawcy mają obowiązek usunąć usterki na budowie autostrady A2. Dodał, że oczekuje od wykonawców programu naprawczego w tej sprawie. Poinformował również, że jeszcze dziś będzie osobiście na budowie A2, aby ocenić sytuację.

_ - To standardowa usterka, która powstaje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - nie jesteśmy ewenementem pod tym względem, tego typu sytuacje mają prawo powstawać przy bardzo wysokich amplitudach temperatur _ - powiedział Nowak.

Przypomniał, że każdy wykonawca - który buduje drogi w Polsce - musi dać pięcioletnią, dziesięcioletnią gwarancję na wykonaną drogę. _ - Nie zapłacimy więcej pieniędzy za te drogi, które mamy wybudować. Jeżeli usterki powstają na drogach już wykonanych albo na drogach wykonywanych, wykonawca ma obowiązek przedstawić program naprawczy i usterki po prostu usunąć. Tego będę pilnował _ - oświadczył Nowak.

Jak dodał, polskie państwo płaci wiele miliardów publicznych pieniędzy na drogi po to, żeby nie było kompromisu z jakością. _ - Zasługujemy, żeby jeździć po drogach odpowiedniej jakości _ - mówił minister.

Nowak poinformował też, że wczoraj zakończył cykl spotkań z wykonawcami wszystkich odcinków autostrad w Polsce. _ - Po raz pierwszy spotkaliśmy się na tym szczeblu z prezesami, wykonawcami (...) problem pęknięć też się pojawiał, rozmawialiśmy o technologiach usuwania tych usterek _ - zaznaczył.

Nowak przyznał jednocześnie, że takich usterek powstaje bardzo dużo. _ - Ale nie po stronie zamawiającego, czyli polskiego podatnika, jest obowiązek usunięcia usterek _ - podkreślił.

Po ostatnich mrozach na budowie A2 między Łodzią a Warszawą pojawiły się szczeliny w asfaltowej podbudowie - ustaliła GDDKiA. Budowę autostrady A2 z Łodzi do Warszawy podzielono na pięć odcinków - każdy z nich buduje inny wykonawca. Termin zakończenia budowy trzech z nich został określony na 5 czerwca 2012 roku. Odcinki A i C, które początkowo budował chiński Covec, mają być ukończone do 15 października 2012, ale dla kierowców mają być przejezdne w maju - przed Euro 2012. Autostrada między Łodzią a Warszawą będzie miała ok. 91 km długości.

Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych - przyjęty we wtorek przez rząd - przewiduje, że nawet nieukończone odcinki dróg krajowych i autostrad mogą być przed Euro 2012 otwarte dla ruchu. Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie takiej drogi wydana byłaby warunkowo, na określony czas.

Czytaj więcej na temat budowy A2 w Money.pl
Wreszcie zbudowali drogę, nikt nie korzysta 100-kilometrowy odcinek A2 został uruchomiony już miesiąc temu, ale kierowcy i tak nie chcą z niego korzystać.
Chińczycy wylecą z budowy A2? Dzisiaj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecyduje co dalej z budową autostrady A2.
Nowa autostrada popękała. Dlaczego? Wyniki analiz mają być znane w pierwszej połowie marca.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)