Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Autostrady w Polsce. Minister uspokaja Niemców

0
Podziel się:

- Polskie drogi, koleje i lotniska są przygotowane na przyjazd kibiców na rozgrywki Euro 2012 - zapewnił minister infrastruktury Sławomir Nowak

Autostrady w Polsce. Minister uspokaja Niemców
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polskie drogi, koleje i lotniska są przygotowane na przyjazd kibiców na rozgrywki Euro 2012 - zapewnił minister infrastruktury Sławomir Nowak w opublikowanym w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

_ - Mogę zagwarantować, że Niemcy, którzy do nas przyjadą, nie będą mieć problemów _ - powiedział Nowak. Radzi on - jak pisze _ FAZ _ - by kibice, którzy chcą dotrzeć do polskich miast na Euro 2012, w miarę możliwości wybierali transport lotniczy.

Minister przyznał, że nie jest pewne, czy ostatni odcinek autostrady, łączącej Berlin z Warszawą będzie gotowy przed 8 czerwca. _ - Ale walka będzie trwać do ostatniej godziny. Być może otworzymy go jeszcze w czasie turnieju _ - powiedział Nowak.

Dodał, że w przyszłości polski rząd zamierza bardziej inwestować w rozwój kolei. Przypomniał, że zamówiono u francuskiego producenta Alstom 20 szybkich pociągów typu Pendolino 2, które będą kursować na trasie z Gdańska przez Warszawę do Krakowa.

Według Nowaka _ absolutnie fundamentalne _ jest wsparcie polskich projektów infrastrukturalnych ze środków europejskiego funduszu spójności. - _ W ramach bieżących planów finansowych do 2013 roku Polska ma otrzymać z tego funduszu około 67 mld euro i wbrew niektórym płatników netto w Europie Warszawa chciałaby, aby w następnych ramach finansowych (od 2014 do 2020 roku) ten strumień pieniędzy w miarę możliwości nie został zmniejszony _ - pisze _ FAZ _, powołując się na słowa polskiego ministra.

Nowak wskazał, że znaczna część pieniędzy z funduszu spójności, powiększona o obowiązkowy wkład własny beneficjenta trafia z powrotem na Zachód. - _ Na przykład nasze (pociągi) Pendolino: chcemy wydać pół miliarda euro i połowa z tego to polskie pieniądze. Ale 100 procent trafi do producentów we Francji i we Włoszech _ - powiedział minister.

Dlatego w _ dobrze pojętym interesie _ krajów płatników leży to, by nadal wspierać kraje na wschodzie UE - dodał. Ocenił, że Polska, która dotychczas przeszła przez kryzys bez recesji, mogłaby stać się kołem zamachowym europejskiej gospodarki, przy czym bardzo ważny jest stały wzrost wymiany gospodarczej z Niemcami. - _ Ponieważ nasz handel ciągle rośnie, sytuacja w waszym kraju jest dla nas bardzo ważna _ - podkreślił Nowak w rozmowie z niemiecką gazetą.

_ - Liczymy na to, że rząd kanclerz Angeli Merkel będzie kontynuować swoją politykę stabilności i odpowiedzialności _ - powiedział polski minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Dojazdy na Euro. Minister Nowak optymistą Najlepiej przygotowane są lotniska, dobrze - kolej, a dostatecznie - drogi. Tak minister transportu Sławomir Nowak ocenia stan infrastruktury komunikacyjnej przed Euro 2012.
Od dzisiaj tańsze autostrady. Zobacz, które Dotyczy to kierowców aut osobowych i motocykli. Zobacz, na których odcinkach zaoszczędzisz.
Autostrada A2 upstrzona ekranami akustycznymi Są miejsca, gdzie stoją niemal w szczerym polu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)