Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aż co dziesiąty Polak nie jest w stanie spłacać długów

0
Podziel się:

Przeciętna wysokość zadłużenia Polaków wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o 100 złotych.

Aż co dziesiąty Polak nie jest w stanie spłacać długów
(Amorphis/iStockphoto)

Statystyczny dłużnik to mężczyzna w wieku około 43 lat, spod znaku Byka, który do spłacenia ma średnio 4,3 tys. zł. Niemal co dziesiąty respondent spłaca raty kredytów i pożyczek przekraczające możliwości jego gospodarstwa domowego.Tak wynika z Raportu Windykacja 2011, przedstawiającego dane dotyczące zadłużenia oraz profilu osób obsługiwanych przez największą polską firmę windykacyjną KRUK.

Co zaskakujące, już trzeci rok z rzędu z Raportu Windykacja wynika, że najbardziej nierzetelnymi płatnikami są osoby spod znaku Byka i Bliźniąt. Jednocześnie najmniej dłużników jest wśród Strzelców i Skorpionów. Rozsądnie zarządzają finansami również Wagi i Koziorożce.

Jednak, jak się okazuje nie tylko znaki zodiaku pozostają niezmienną cechą polskich dłużników. Otóż, identycznie, jak w poprzednich latach, najwięcej osób obsługiwanych przez firmę KRUK S.A. mieszka w województwie mazowieckim. Stąd też pochodzi najbardziej zadłużony konsument, którego dług przekracza 9,6 mln zł. Tymczasem, najbardziej oszczędne osoby mieszkają w województwie świętokrzyskim, gdzie średnia wysokość długu wynosi 3 647 zł, to aż o 1 626 zł mniej niż na Mazowszu.

Zdecydowanie pozytywnym wnioskiem płynącym z Raportu Windykacja 2011 jest fakt, że przeciętna wysokość zadłużenia Polaków wzrosła w porównaniu z zeszłym rokiem o jedyne 100 zł. Przy czym wysokość rat płaconych w ramach ugody z KRUK S.A. obecnie jest niższa niż w roku 2010.

_ - Średnia wartość raty w ubiegłym roku wahała się między 161 a 236 zł, natomiast w pierwszym półroczu 2011, wartość raty mieściła się w granicy 144-189 zł - _ mówi Piotr Krupa, prezes zarządu KRUK S.A. - Oznacza to, że Polacy mają mniejsze możliwości finansowe i przeznaczają na comiesięczną spłatę zadłużenia niższe kwoty niż w ubiegłym roku.

Tylko 17 procent Polaków z zasady nigdy nie pożycza wynika dalej z raportu. Zdecydowana większość z nas - 83 procent - jest otwarta na możliwość wzięcia kredytu lub pożyczki. Z raportu wynika również, że niemal co dziesiąty respondent spłaca raty kredytów i pożyczek przekraczające możliwości jego gospodarstwa domowego.

Piotr Krupa wyjaśnia, że _ Polacy są coraz mocniej obciążeni długami, których nie są w stanie spłacać _. Badani wykazują, że najczęściej zadłużeni są mężczyźni w wieku 35 - 45 lat, którzy są głową rodziny, mają na utrzymaniu więcej niż dwójkę dzieci i nie są zbyt dobrze wykształceni.

Według raportu, zdecydowana większość badanych - aż 86 procent - deklaruje planowanie dochodów i wydatków, jednak zaledwie 6 procent osób nigdy nie zdarza się dokonywanie większych nieplanowanych zakupów.

Najwięcej Polaków, którzy mają kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań, jest zadłużonych na kwotę około 6 tysięcy złotych. Jako główne przyczyny problemów finansowych 71 procent badanych wskazuje zbyt niskie wynagrodzenie. Nie pozwala ono na opłacenie podstawowych potrzeb typu jedzenie, czy mieszkanie, 46 procent badanych jako przyczynę kłopotów ze spłatą swoich zobowiązań wskazuje utratę pracy zaś 43 procent na niefrasobliwość i życie ponad stan.

Każda osoba zadłużona, która ma dług w KRUK S.A. ma możliwość zawarcia ugody i spłacania zaległości w ratach, których wysokość sama zaproponuje i będą dla niej możliwe do spłaty. W pierwszej połowie 2011 firma zawarła ponad 36 tys. ugód i porozumień ratalnych z osobami zadłużonymi, dając im szansę na stopniowa spłatę długów i wyjście na finansową prostą.

O kondycji finansowej Polaków czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;o;swoich;finansach;bedzie;gorzej,49,0,960561.html) Co drugi Polak uważa, że mamy recesję 32 proc. Polaków jest zdania, że ich sytuacja finansowa w 2012 r. pogorszy się wobec tego roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t174997.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/kruk;tak;pracuje;windykator,136,0,945032.html) Kruk: Taka jest prawda o pracy windykatora _ - U nas nie spotkasz facetów o dużych karkach - _ mówi Piotr Krupa, prezes i założyciel firmy. W rozmowie z Manager.Money.pl wyjaśnia, dlaczego wysyłał pocztówki do dłużników i czemu od długu nie da się uciec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t130045.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/te;przywileje;kosztuja;nas;miliardy;zobacz;komu;moga;zabrac;najwiecej,140,0,951692.html) Te przywileje kosztują nas miliardy. Zobacz, komu mogą zabrać najwięcej Znikną wcześniejsze emerytury, urlopy na poratowanie zdrowia, dodatki za pracę na wsi?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)