Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Azjaci ruszają na wojnę z kryzysem

0
Podziel się:

Japoński rząd chce utworzyć specjalny fundusz, który wpompuje w rynki biliony dolarów.

Azjaci ruszają na wojnę z kryzysem
(PAP/EPA)

Japoński rząd obiecał międzynarodowej wspólnocie masywne wsparcie w walce z globalnym kryzysem finansowym. _ _

_ J _apoński minister finansów Shoichi Nakagawa podkreśla, że _ w celu położenia kresu reakcji łańcuchowej, Japonia jest gotowa do objęcia przewodniej roli i udostępnienia zagrożonym krajom środków finansowych. _

Minister zapowiedział także, że podczas szczytu G7 będzie optowal za zacieśnieniem międzynarodowej współpracy. Wsparcie będzie wtedy rozdzielane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Jak pisze japoński dziennik _ Nikkei _, Japonia zaproponuje utworzenie specjalnego funduszu na potrzeby MFW, do którego wpłyną biliony dolarów z Azji i państw Bliskiego Wschodu.

Sama tylko Japonia posiada rezerwy walutowe wysokości 995 mld dolarów, Chiny prawie dwa biliony dolarów - to obecnie największe rezerwy walutowe na świecie.

Ministrowie finansów państw G7 spotkają się w Waszyngtonie przed corocznym posiedzeniem MFW i Banku Światowego. Oczekuje się, że podczas szczytu zostaną podjęte decyzje odnośnie kolejnych kroków w walce z kryzysem finansowym.

Japoński bank centralny do tej pory walczył z następstwami kryzysu na własnym podwórku. By zapewnić stabilność Bank of Japan wpompował w rynek 4,5 biliona jenów (32,8 mld euro).

W ten sposób bank centralny próbuje nakłonić banki, by te ponownie pożyczały sobie pieniądze. Działania te miały miejsce w dniu, kiedy giełda odnotowała po raz kolejny poważne straty i zbankrutował pierwsza japońska instytucja finansowa, średniej wielkości firma ubezpieczeniowa Yamato Life.

| Dowiedz się więcej o kryzysie na rynkach |
| --- |

ZMASOWANA AKCJA BANKÓW CENTRALNYCH: **

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)