Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Rosjanie odsprzedadzą Polsce udziały w Azotach? Rząd nad tym pracuje

21
Podziel się:

Polska coraz bliżej odkupienia od Rosjan udziałów w Grupie Azoty. Chodzi o należące do Acronu blisko 20 proc. akcji, które chce odkupić PFR - dowiedział się money.pl.

Zbliża się koniec polsko-rosyjskiej wojny o chemicznego giganta?
Zbliża się koniec polsko-rosyjskiej wojny o chemicznego giganta? (Beata Zawrzeł/REPORTER)

Polska coraz bliżej przejęcia od Rosjan udziałów w Grupie Azoty - dowiedział się money.pl. Chodzi o należące do rosyjskiego Acronu blisko 20 proc. akcji, które chce odkupić Polski Fundusz Rozwoju.

Według naszych informacji PFR wraz z PKO BP jest zaangażowany w rozmowy o odkupieniu od rosyjskiej spółki Acron jej udziałów w - należącej w jednej trzeciej do Skarbu Państwa - Grupie Azoty.

- W tym roku w Londynie odbyły się w tej sprawie dwa spotkania - dowiaduje się nieoficjalnie money.pl z kręgów rządowych.

Przypomnijmy: Rosjanie, którzy dziś kontrolują 19,82 proc. polskiego chemicznego giganta, mieli chrapkę na więcej. Na przeszkodzie stanęła m.in. ustawa o ochronie strategicznych polskich spółek przed wrogimi przejęciami. Weszła w życie w październiku 2015 r. Zgodnie z nią inwestorzy planujący zakup spółki z listy podmiotów strategicznych muszą o tym zamiarze informować rząd. A ten transakcję może zablokować.

Wiaczesław Kantor, obywatela Izraela o rosyjskich powiązaniach, który kontroluje Acron, musiał w zeszłym roku odsprzedać już część swoich udziałów w Azotach. W 2016 roku zszedł przez to poniżej 20 proc.

Zobacz także: Polski Fundusz Rozwoju powoła dwa fundusze. Chce pomóc startupom

Wcześniej jednak - w 2012 roku - Acron był oskarżany o próbę wrogiego przejęcia tarnowskich Azotów (należących do Grupy Azoty) przez przejęcie pakietu kontrolnego akcji.

Sprawa wróciła niespodziewanie kilka dni temu za sprawą Sławomira Neumanna, szefa klubu Platformy Obywatelskiej, który zarzucił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że to właśnie kierowany wtedy przez niego Bank Zachodni WBK - a dokładniej jego dom maklerski - pośredniczył w próbie przejęcia Azotów Tarnów przez rosyjską spółkę.

Z naszych informacji wynika, że dzisiejszy premier mógł o tym nawet nie wiedzieć. Po pierwsze dlatego, że nie nadzorował działalności DM BZ WBK, który był (i jest) oddzielną od banku instytucją, zarządzaną przez innych ludzi. Morawiecki nie odpowiadał też za działalność korporacyjną banku. Wiceprezesem odpowiedzialnym za tę część biznesu był Michael McCarthy.

Transakcja mogła być przygotowywana i prowadzona przez poprzednich właścicieli - irlandzką grupę Allied Irish Banks lub hiszpański Santander, który dopiero co przejął BZ WBK.

- Zapewne Irlandczycy kontrolowali sprzedaż akcji Acronowi, Mateusz Morawiecki mógł o tym w ogóle nie wiedzieć - mówi money.pl osoba z branży chemicznej.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym i znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Mateo
6 lat temu
Brać jak swoje za bezcen.
Damian
6 lat temu
co za bzdura! wtedy rzeczywiście DM BZ WBK działał jako odrębny podmiot prawny, od kilku lat jest częścią banku, został wcielony do banku i tyle. Redaktorek chyba musi się bardziej przykładać do pisania artykułów.
paweł
6 lat temu
karol jaworski ty naprawdę jesteś złodziej.Podobno ukradłeś nawet przyjacielowi rozlewnię gazu i działki budowlane.Po takich przekrętach twój TALEX w Bytowie musi upaść.Pytanie co twoi ludzie myślą,którzy pracują w TALEX
paweł
6 lat temu
Panie Premierze uwierzę w Pana i Ziobrę jeżeli zamkniecie największego złodzieja z Bytowa.Firma TALEX w szarej strefie robi 40 milionów rocznie-handel nowymi i używanymi maszynami rolniczymi.Pomijam fakt,że okradli ludzi na 6milionów złotych.Pazerność karola jaworskiego przeszła wszelkie ludzkie wyobrażenie.Przez tego złodzieja ludzie chodzą głodni
stefan.M.
6 lat temu
Dlaczego nikt nie napisze kto pomagal Rosjanom?? Wielka pomoc w tym przejeciu mial udzial l byly prezydent Aleksander Kwasniewski !!! Teraz wiemy czyje interesy lewica ma na pierwszym planie!! Napewno nie Polskie tylko Rosyjskie , dlatego tak atakuje opozycja rzad PIS-u i Macierewicza przypisujac im bliskie kontakty z kremlem !!! Glupi narod to kupuje , bo tak im mowi TVN z Polsatem , stacje powstale dzieki sluzbom blisko zwiazane z tym Kremlem !! Teraz mamu CARAKALE -nastepny szfindel , bo im nie chodzi o dobro Polski i Polakow , tylko o koryto i kase !!
...
Następna strona