Notowania

ciech
12.12.2017 19:53

Poważne oskarżenia pod adresem Morawieckiego. Kierowany przez niego bank pośredniczył w próbie przejęcia polskiej spółki przez Rosjan?

W trakcie sejmowej debaty nad wyrażeniem wotum zaufania pod adresem Mateusza Morawieckiego padły poważne zarzuty. Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann zarzucił Morawieckiemu pośrednictwo w próbie przejęcia spółki Skarbu Państwa przez kierowany przez niego w 2013 r. bank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)
Najmocniejszy atak na prmiera przypusćił szef klubu PO

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann zarzucił premierowi, że kierowany przez niego bank pośredniczył w próbie przejęcia spółki Skarbu Państwa przez Rosjan.

- To kariera od bankstera do premiera – mówił o Morawieckim Neumann. Kilkukrotnie w trakcie swojego przemówienia zarzucał premierowi, iż rząd, którym Morawiecki dopiero zaczyna kierować, "prowadzi prorosyjską politykę". – Zbyt dużo osób mówiących po rosyjsku jest blisko pana ministrów – dodał. Kilka minut później okazało się, że te przytyki były jedynie wstępem do wytoczenia cięższych dział.

Zobacz też, co Morawiecki mówił o polskim kapitalizmie:

- Przedstawia się pan, jako patriota gospodarczy. Mówił pan o polskich czempionach, a ten patriotyzm nie przeszkadzał panu, by bank, którym pan kierował, a dokładnie dom maklerski tego banku, pośredniczył w próbie przejęcie Azotów Tarnów przez rosyjską spółkę Acron. Taki patriota. Boli? Miało boleć – mówił Neumann. Zarzut jest wyjątkowo poważny, ponieważ walka o utrzymanie Azotów pod kontrolą Skarbu Państwa była jednym z najgorętszych tematów latem 2012 r.

Internet potwierdza

Szybkie przeszukanie archiwów pokazało, że Neumann miał podstawy do rzucenia oskarżenia. "Rosyjska spółka Acron kupiła w wezwaniu 7 mln 715 tys. 131 akcji Zakładów Azotowych Tarnów - podał Dom Maklerski BZ WBK w lipcu 2012 r., który pośredniczył w wezwaniu. "Walory te stanowią 12,03 proc. wszystkich akcji spółki" - brzmi depesza PAP z 19 lipca, opublikowana na kilkunastu portalach biznesowych. Spółka ostatecznie nie trafiła w ręce Rosjan.

Co więcej, z informacji zdobytych przez money.pl wynika, że Rosjanie przy próbie przejęcia Azotów nie tylko korzystali z usług Domu Maklerskiego BZ WBK, ale także mieli otwarte możliwości finansowania transakcji z kredytu w tym banku.

O zarzuty pod adresem premiera zapytaliśmy jego otoczenie, jednak nie otrzymaliśmy dotychczas odpowiedzi.

##

Neumann przypomniał także, że Morawiecki "zachęcał do sprzedaży państwowego Ciechu prywatnym inwestorom”. - Kierowany przez pana bank, sfinansował tę transakcję (...) Tylko przypomnę, że prokuratura bada wątek prywatyzacji Ciech... - dodał polityk PO.

Tagi: ciech, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2017

geryWiadomo nieroby targowica złodziejska nieudaczna i kloaczna PO robi wszystko żeby oczernić Premiera Morawieckiego

13-12-2017

naparpodoba mi się postawa posła Numanna,tak trzymać i walić w pis jak w kaczy kuper.jest za co.ich świństwa idą juz w tysiące.

12-12-2017

wacekAle jajka. Ledwo wystartował a już go przycięli i sprowadzili do parteru. Czekali z tą informacją na właściwy moment.

Rozwiń komentarze (265)