Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Badanie CBOS. Nasze zdanie o sytuacji w kraju złe, ale stabilne

0
Podziel się:

Nasze zdanie o sytuacji w kraju złe, ale stabilne, wynika z najnowszych badań.

Badanie CBOS. Nasze zdanie o sytuacji w kraju złe, ale stabilne
(AndreasKermann/iStockphoto)

Sondaż pokazał, że od sierpnia nie zmieniły się opinie na temat sytuacji w kraju: dwie trzecie badanych (67 proc.) uważa, że zmierza ona w złym kierunku, a jedna piąta (19 proc.) ocenia ją pozytywnie.

Przekonanie o właściwym kierunku zmian ponadprzeciętnie często wyrażają respondenci prowadzący własną działalność gospodarczą (36 proc.) i osoby mające 65 lat i więcej (29 proc.), w tym emeryci (27 proc.). Stabilne pozostają także oceny sytuacji politycznej i gospodarczej Polski - nadal dominująca grupa ankietowanych określa ją jako złą (odpowiednio 53 proc. i 46 proc.).

Od sierpnia minimalnie ubyło osób niezadowolonych z jakości życia swojej rodziny (o 3 punkty, do 11 proc.). Niezmiennie najwięcej respondentów uważa, że im i ich rodzinom żyje się dobrze (45 proc.) lub przeciętnie - ani dobrze, ani źle (44 proc.). Warunki materialne swoich gospodarstw badani najczęściej oceniają jako średnie (46 proc.) lub dobre (42 proc.). Większą satysfakcję z warunków bytu deklarują osoby młodsze, żyjące w większych miejscowościach, lepiej wykształcone i uzyskujące wyższe dochody per capita.

Sondaż pokazał, że we wrześniu pogorszyły się nieco opinie na temat kondycji zakładów pracy. W porównaniu z ubiegłym miesiącem wzrósł odsetek zatrudnionych rozczarowanych sytuacją w swoim miejscu pracy (o 5 punktów, do 18 proc.), a zmalała grupa tych, którzy oceniają ją pozytywnie (o 3 punkty, do 49 proc.).

Jeżeli chodzi o przewidywania, co dziewiąty ankietowany (11 proc.) sądzi, że w najbliższym roku sytuacja w Polsce się poprawi, jedna trzecia uważa, że ulegnie pogorszeniu (31 proc., od sierpnia spadek o 3 punkty), a połowa nie spodziewa się żadnych zmian (52 proc.).

Nadal większość respondentów (58 proc., od sierpnia spadek o 3 punkty) prognozuje, że sytuacja polityczna w kraju się nie zmieni. Co czwarty badany (25 proc.) przewiduje pogorszenie jakości życia politycznego, a co dwunasty (8 proc.) - zmiany w tym zakresie na lepsze.

Poprawiły się w ciągu miesiąca prognozy kondycji gospodarczej kraju - nieznacznie zmalał odsetek pesymistów w tym względzie (o 4 punkty, do 23 proc.), a wzrósł - oczekujących jej poprawy (o 3 punkty, do 17 proc.). W dalszym ciągu największa grupa ankietowanych (52 proc.) uważa, że najbliższy rok nie przyniesie zmian w tej dziedzinie.

Od sierpnia nie zmieniły się przewidywania dotyczące poziomu życia rodzin - prawie trzy piąte respondentów (57 proc.) sądzi, że za rok będzie im się żyło tak samo, 18 proc. - spodziewa się, że gorzej, a 15 proc. - że lepiej. Jednocześnie ubyło osób prognozujących pogorszenie warunków materialnych swoich gospodarstw domowych (o 5 punktów, do 13 proc.), natomiast przybyło tych, którzy przypuszczają, że nie ulegną one zmianie (o 7 punktów, do 75 proc.).

Zbliżone do tych z ubiegłego miesiąca są prognozy sytuacji w zakładach pracy. Nadal dwie trzecie pracujących (66 proc.) jest zdania, że pozostanie ona bez zmian, 15 proc. liczy się z jej pogorszeniem, a 10 proc. - oczekuje poprawy (od sierpnia spadek o 3 punkty).

Pytania dotyczące bezpieczeństwa zatrudnienia i rynków pracy pokazały natomiast, że połowa ankietowanych (49 proc., od sierpnia wzrost o 5 punktów) twierdzi, iż w ich miejscowości lub okolicy trudno o jakąkolwiek pracę, a prawie jedna piąta (18 proc., spadek o 3 punkty) - że nie ma jej wcale. O dostępności zatrudnienia przekonanych jest 31 proc. respondentów (spadek o 2 punkty), przy czym tylko 2 proc. uważa, że bez większych problemów można znaleźć odpowiednią pracę.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5-12 września 2013 roku na liczącej 911 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Badania potwierdzają: Lubimy narzekać W stosunku do lipca w tej kwestii właściwie nic się nie zmieniło.
Ilu Polaków chwali rządy Donalda Tuska? Jak zauważyło CBOS, notowania premiera są najsłabsze z dotychczasowych.
Oto polityk roku 2012 roku. Zaskoczenie? CBOS ocenia, że zwyciężył bowiem polityk już od wielu miesięcy cieszący się największym zaufaniem społecznym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)