Notowania

Przejdź na
prawo
06.12.2018 19:52

Balcerowicz kontra TVP. Rusza proces

Leszek Balcerowicz wytoczył proces TVP za - jego zdaniem - fałszywe oskarżenia, które padły w programie "Magazyn śledczy Anity Gargas". Dotyczy to decyzji podjętej przez zarząd NBP, gdy był jego prezesem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAKUB WOSIK/REPORTER)
Rusza proces b. prezesa NBP przeciw TVP

W piątek rusza proces wytoczony przez Leszka Balcerowicza za, jak twierdzi, fałszywe oskarżenia, które pod jego adresem padły podczas programu "Magazyn śledczy Anity Gargas” w Telewizji Polskiej.

Zdaniem byłego prezesa Narodowego Banku Polskiego "nie można się godzić na wykorzystywanie instytucji publicznych do ataków na dobre imię krytyków rządzącej partii".

Chodzi o program z 26 września 2017 r. prowadzony przez Anitę Gargas w TVP. Jak mówi Balcerowicz, padły w nim fałszywe oskarżenia dotyczące podjętej w 2002 r. przez zarząd NBP, strategicznej decyzji o inwestycji: "Budowa skarbca centralnego NBP wraz z zapasowym ośrodkiem informatycznym".

"W związku z tym, w pierwszej kolejności wezwałem zarząd TVP i twórców programu 'Magazyn śledczy Anity Gargas' do publicznych przeprosin za naruszenie moich dóbr osobistych oraz wycofanie treści programu ze środków masowego przekazu.

W związku z niewypełnieniem mojego wezwania z 28 września 2017 r. wystąpiłem do sądu z pozwem przeciwko twórcom ww. programu - Radosławowi Jankiewiczowi, Wojciechowi Surmaczowi oraz prowadzącej, Anicie Gargas" – czytamy w przesłanym do nas oświadczeniu Leszka Balcerowicza.

Zobacz też: Związek Polska Cyfrowa ostro o unijnej dyrektywie. "Nakłada kaganiec"

Dwa dni po rzeczonym programie Balcerowicz wysłał do TVP specjalne wezwanie, poniżej zamieszczamy jego treść:

"Wszystkie zarzuty formułowane w/w programie są fałszywymi oskarżeniami lub insynuacjami.

  1. Kluczowym fałszywym oskarżeniem jest teza, że podjęta w 2002 r., przez zarząd NBP, strategiczna decyzja o inwestycji: „Budowa skarbca centralnego NBP wraz z zapasowym ośrodkiem informatycznym”, była podjęta bez uzasadnienia. Tę tezę przedstawiono w/w programie bez żadnych dowodów. Tymczasem decyzja o wspomnianej inwestycji podjęta przez zarząd NBP, była poprzedzona analizami, a miała na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa kluczowych operacji NBP i systemu bankowego w Polsce. Fałszywość tezy nr 1 prowadzi do fałszu tezy nr 2.
  1. „Strata” wg doniesienia NBP do prokuratury oraz TVP opiera się na fałszywym oskarżeniu, że omawiana inwestycja nie miała uzasadnienia, tzn. niepotrzebnie wydano 15,8 mln zł na zakup działki w Zegrzu. Innym składnikiem „straty” są koszty związane z utrzymaniem niewykorzystanej działki. Są one skutkiem przerwania w 2008 r. realizacji inwestycji przez nowy zarząd NBP powołany z początkiem 2008 r. W efekcie - nie podniesiono poziomu bezpieczeństwa operacji kluczowych dla NBP i systemu bankowego w Polsce, a bank centralny ma dzisiaj zapasowy ośrodek informatyczny w miejscu, które wynajmuje ponosząc tego koszty, a zamiast nowoczesnego skarbca centralnego ma wiele rozproszonych obiektów skarbcowych położonych w zatłoczonym centrum miasta, co z punktu widzenia logistyki staje się kosztowną uciążliwością, obciążoną ryzykiem. Te dodatkowe bieżące koszty powinny być doliczone do skutków decyzji zarządu NBP z 2008 r.
  1. Na dodatek, autorzy programu w TVP i NBP formułując fałszywe oskarżenia o „stratach” przemilczają fakt, że działka w Zegrzu została kupiona przez NBP od innej jednostki Skarbu Państwa: Agencji Mienia Wojskowego (AMW). Transakcja była zatem dokonana w ramach sektora publicznego.
  1. Kolejnym fałszem jest insynuacyjne twierdzenie, że NBP „przepłacił” kupując działkę w Zegrzu. NBP kupił tą nieruchomość po dwukrotnej obniżce ceny wyjściowej wynoszącej pierwotnie 23 mln zł, za 15,8 mln zł tj. 30% taniej.
  1. Fałszem jest też twierdzenie, że lokalizacja działki była na podmokłym terenie. Działka została wybrana na terenie zabudowanym wcześniej fortyfikacjami wojennymi z XIX w. wykorzystywanymi po wojnie przez wojsko, jako zapasowe stanowisko kierowania na wypadek wojny. Dodatkowo należy podkreślić, że planowane zbudowanie nowoczesnej infrastruktury było połączone z jednoczesną rewitalizacją zabytkowych budowli. Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę przeprowadzone zostały wszystkie wymagane prawem badania, w tym geologiczne. Ograniczona dostępność działki (położenie na półwyspie), ze względu na planowane funkcje, była jej zaletą. Należy podkreślić, że proces przygotowania inwestycji był kontrolowany przez audyt oraz Najwyższą Izbę Kontroli i zyskał pozytywną ocenę.
  1. Do kategorii skandalicznych insynuacji należy zaliczyć pytanie A. Gargas: „kto na tym zarobił?”.

Należy raczej zadać pytanie: kto stracił w wyniku decyzji zarządu NBP z 2008 r. o przerwaniu realizacji inwestycji mającej na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa kluczowych operacji NBP i systemu bankowego?

*przy pisaniu tej notatki korzystałem z pomocy Tomasza Pasikowskiego, członka zarządu NBP w latach 2001-2007” – głosiło ówczesne wezwanie Balcerowicza".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, leszek balcerowicz, prezes nbp, proces, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

PGR - Y SUKCES BALCEROWICZAPANIE BALCEROWICZ SPRZEDAŁ PAN POLSKE ROZDAŁ PAN MAJĄTEK PGR-Y W CZECHACH POTRAFILI ZADBAĆ O TEN MAJĄTEK TO BYŁ PAŃSKI POMYSŁ NA SUKCES?\ JAKIŚ … Czytaj całość

06-12-2018

kosa_londynBalcerowicz to GANGSTER nO1 w Polsce!!!

06-12-2018

aaaaaaaaaaaaaPrzyszła kryska na Gardias. I dobrze .

Rozwiń komentarze (261)