Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty mieszkaniowe
10.02.2006 11:24

Balcerowicz: Nie będzie zakazu dla kredytów walutowych

Ograniczenia dotyczące kredytów walutowych, nad którymi toczy się dyskusja od kilkunastu miesięcy, nie będą wprowadzane zakazem, a jedynie instrumentami - poinformował w Radiu Zet Leszek Balcerowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ograniczenia dotyczące kredytów walutowych, nad którymi toczy się dyskusja od kilkunastu miesięcy, nie będą wprowadzane zakazem, a jedynie instrumentami - poinformował w Radiu Zet Leszek Balcerowicz. *
Od kilkunastu miesięcy banki i nadzór bankowy dyskutują nad ograniczeniami dotyczącymi udzielania kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Pojawiała się nawet propozycja całkowitego zakazu udzielania takich kredytów. Nadzór bankowy już w grudniu 2005 r. informował, że całkowity zakaz udzielania kredytów walutowych nie jest rozważany.

Balcerowicz wyjaśnił, że ograniczenia miałyby na celu ograniczenie ryzyka kursu walutowego, a z analiz wynika, iż takie ryzyko jest spore dla osób zaciągających kredyty i "jest ono jest tym większe, im mniej naprawione są finanse państwa".

"Nadzór, który jest od tego, żeby zapewniać bezpieczeństwo banków, depozytów w bankach, a to są przecież nasze depozyty, musi nad tym czuwać i analizuje w jaki sposób to ryzyko ograniczyć" - powiedział w Radiu Zet Balcerowicz.

"Ale mogę powiedzieć, że na pewno to nie będzie jakiś zakaz. To będzie jakaś doza instrumentów, które wprowadzą do rachunku ekonomicznego banków i ludzi zaciągających kredyty, to podwyższone ryzyko. Ale nie chciałbym dyskutować o szczegółach" - dodał.

Wyjaśnił, że patrząc przyszłościowo trzeba dostrzegać czynniki ryzyka zaciągania kredytów walutowych.

"Co by było gdyby nagle, czego się nie da wykluczyć, ja tego nie zapowiadam, ale nie mogę tego wykluczyć, złoty osłabł w stosunku do walut, w których są zaciągnięte kredyty. To znaczy, że ludzie, w złotówkach, musieliby więcej płacić i ta opłacalność mogłaby zniknąć" - powiedział.

W czwartek biuro prasowej NBP informowało PAP, że nadzór bankowy przesłał bankom propozycje dotyczące udzielania kredytów hipotecznych w walutach obcych. Prezes Związku Banków Polskich (ZBP) mówił zaś PAP, że ZBP ma wyrazić swoją ostateczną opinię w tej sprawie 3 marca.

Prezes ZBP powiedział w czwartek, że kształt proponowanych regulacji jest związany z wymogami tzw. Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) określonej przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, czyli norm ostrożnościowych dla instytucji finansowych. NUK wchodzi w życie z początkiem 2007 r. Nakłada on na banki m.in. obowiązek dostosowywania kapitałów do ryzyka.

Większość nowo udzielanych kredytów na cele mieszkaniowe to właśnie kredyty walutowe. Tymczasem kredytobiorcy w większości nie orientują się w ryzyku walutowym i nie zdają sobie sprawy z możliwości wzrostu miesięcznych rat spłaty kredytu w sytuacji osłabienia złotego wobec waluty kredytu. Wiąże się to z ryzykiem spłaty kredytów dla banków.

Tagi: kredyty mieszkaniowe, balcerowicz, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz