Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Balcerowicz o kryzysach: są tam, gdzie nie ma rynku

0
Podziel się:

Były szef NBP mówi, że załamania są typowe między innymi dla gospodarki socjalistycznej.

Balcerowicz o kryzysach: są tam, gdzie nie ma rynku
(Krzysztof Białoskórski/orka.sejm.gov.pl)

_ - Największe kryzysy i załamania gospodarki występują w systemach, gdzie władza polityczna jest nieograniczona, gdzie nie ma miejsca na gospodarkę prywatn _ą - mówi prof. Leszek Balcerowicz.

Jak mówił były minister finansów i szef NBP, termin _ kryzys gospodarczy _ jest w potocznej opinii zwykle kojarzony z rynkiem i kapitalizmem, gdy tymczasem największe kryzysy i załamania gospodarki występują w systemach, gdzie władza polityczna jest nieograniczona i - w konsekwencji - sektor prywatny i wolny rynek są całkowicie lub w dużej mierze wyparte.

W jego opinii skrajnym przypadkiem takiego systemu jest socjalizm. _ - Kryzys w enklawach socjalizmu występuje tam, gdzie królują formalne powiązania z władzą polityczną, a ostateczne decyzje są przez nią podejmowane w ukryciu _ - zaznaczył.

Balcerowicz dodał, że wiele krajów ma systemy quasi-socjalistyczne - w których występuje rozległy sektor państwowy, mały sektor prywatny. Należą do nich Iran i inne kraje naftowe, do niedawna wiele krajów Ameryki Łacińskiej, w tym kierunku zmierza też Wenezuela. Rozległa władza polityczno-gospodarcza także w tych ustrojach prowadzi często do polityki gospodarczej, która wywołuje głębokie załamanie w gospodarce.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t18008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/filar;to;jeszcze;nie;koniec;kryzys;sie;przepoczwarzyl;i;wciaz;trwa,121,0,675449.html) Filar: Kryzys się przepoczwarzył i wciąż trwa

Balcerowicz tłumaczył, że kryzysy finansowe wywołane są zwykle przez długotrwałą ekspansję wydatków budżetowych, najczęściej socjalnych, co prowadzi do narastania długu publicznego,

Dodatkowo - szczególnie wtedy, gdy rosną wydatki socjalne - działa systematyczny hamulec rozwoju. Takie wydatki - jego zdaniem - często ograniczają podaż pracy oraz, wraz z deficytem budżetu, ograniczają skalę krajowych oszczędności, co z kolei redukuje inwestycje i wytwarza popyt na kapitał zagraniczny. Ten ostatni, zwłaszcza jeżeli ma postać kredytów i występuje w relatywnie dużych dawkach, bywa dodatkowym źródłem niestabilności gospodarki.

Zdaniem Balcerowicza, w historii świata wystąpiły dwa wielkie globalne kryzysy finansowe - w latach 30. i w 2008 roku, ten ostatni spowodowany boomem kredytowym. Wśród przyczyn wymienił m.in. zbyt luźną politykę monetarną FED, presję polityczną w USA na udzielanie kredytów osobom o niskiej wiarygodności finansowej, czy ulgi podatkowe, preferujące zadłużanie się.

Profesor dodał, że załamujący się boom kredytowy prowadzi do tego, że nadmiernie zadłużone firmy i gospodarstwa domowe ograniczają wydatki; rosną wiec oszczędności i spada popyt na kredyt. Wskutek spadku popytu, rośnie też bezrobocie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t86063.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/prof;frydman;dla;money;pl;kryzys;to;wina;ekonomistow,74,0,558410.html) Prof. Frydman dla Money.pl: Kryzys to wina ekonomistów Taką tezę w rozmowie z Money.pl stawia prof. Roman Frydman z Uniwersytetu Nowojorskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t87243.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/soros;wyjscie;niemcow;z;unii;pomogloby;reszcie;krajow,209,0,638161.html) Soros: Wyjście Niemców z Unii pomogłoby reszcie krajów Legendarny inwestor postuluje dalszą pomoc dla banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t84888.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rynki;finansowe;w;najwiekszych;tarapatach;od;45;roku,235,0,620779.html) Rynki finansowe w największych tarapatach od 45. roku Prezes EBC: Przechodzimy przez naprawdę trudne czasy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;finansow;publicznych;wiekszy;od;sredniej;unijnej,181,0,612789.html) Deficyt finansów publicznych większy od średniej unijnej Zadłużenie sięgnęło 7,1 proc. PKB. Wejście do strefy euro oddala się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t110030.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/budzet;bez;przelomu;podwyzki;podatkow;raczej;pewne,255,0,670207.html) Budżet bez przełomu. Podwyżki podatków raczej pewne Ekonomiści uważają, że założenia przyszłorocznego budżetu mogą okazać się zbyt optymistyczne. A deficyt - choć mniejszy niż w tym roku - nadal jest niebezpiecznie wysoki.
kryzys
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)