Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Bank Pocztowy dostanie 90 mln zł. PKO BP i Poczta Polska sięgną do kieszeni

Bank Pocztowy dostanie 90 mln zł. PKO BP i Poczta Polska sięgną do kieszeni

Bank Pocztowy potrzebuje dofinansowania. Pierwsze 90 mln zł akcjonariusze już uchwalili Fot. Henryk Borawski/wikimedia/CC BY SA 3.0
Bank Pocztowy potrzebuje dofinansowania. Pierwsze 90 mln zł akcjonariusze już uchwalili

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Pocztowego zdecydowało o podwyższeniu kapitału. Pieniądze mają wyłożyć dwaj główni udziałowcy, czyli Poczta Polska i PKO BP. Bankowi brakuje kapitału, żeby się rozwijać.

W raporcie półrocznym Bank Pocztowy informował niedawno, że będzie potrzebował dofinansowania. Bez tego nie będzie możliwa realizacja planów strategicznych. Konieczne jest spełnianie warunków w zakresie miar kapitałowych, a do tego potrzebne są pieniądze akcjonariuszy.

Ci zdecydowali w piątek o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 18,14 mln zł poprzez emisję 1 814 520 nowych akcji. Będzie to emisja bez prawa poboru i ma formę emisji prywatnej, ale objąć ją mają i tak obecni akcjonariusze.

Są nimi: Poczta Polska, która dysponuje 75 proc. akcji oraz PKO BP z 25 proc. udziałem w kapitale. Poczcie Polskiej zaoferowano do objęcia 1 360 890 akcji, a PKO BP - 453 630 akcji.

Zobacz również: Innowacje w Poczcie Polskiej


W wyniku nowej emisji, kapitał akcyjny banku wzrośnie o 16 proc. Cena emisyjna akcji serii C2 została ustalona na poziomie 49,6 zł za akcję. Łącznie do banku ma w jej wyniku wpłynąć 90 mln zł.

To zresztą pierwsza z serii zaplanowanych akcji pozyskiwania pieniędzy. "W kolejnych latach planowane jest dokapitalizowanie banku w kwocie 260 mln zł przez nowych lub obecnych akcjonariuszy oraz emisja instrumentów kapitałowych w łącznej kwocie do 100 mln zł, jak również akumulacja zysku netto wypracowanego w poszczególnych latach obowiązywania strategii" - podano w raporcie półrocznym.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Z jego usług korzysta 1,1 mln klientów indywidualnych oraz 163 tys. mikroprzedsiębiorstw. W pierwszym półroczu liczba klientów wzrosła o 38,5 tys.

Nie pomogło to jednak w poprawie zyskowności. Od stycznia do czerwca zysk netto wyniósł zaledwie 1,6 mln zł w porównaniu z 9,6 mln zł rok temu.

Bank ma dość bezpieczny portfel kredytowy z 6,9 proc. zagrożonych kredytów. Ich udział w portfelu kredytowym zmniejsza się od pięciu lat. Na koniec czerwca wartość portfela kredytowego wynosiła 4,6 mld zł i obniżyła się z 4,8 mld zł rok wcześniej.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
student
2017-09-30 15:51
Mam konto w banku Pocztowym i bardzo sobie je chwale, zerowe koszty prowadzenia konta, Polski bank, pieniądze moge wybrać nie tylko w bankomacie ale i na każdej Poczcie wystarczy że mam ze sobą dowód i to za darmo. Polecam
Pecunia też olet
2017-09-30 06:56
Szkoda kasy na taki archaiczny bank- połaczyć z pko bp, z bankomatem z blikiem na każdej poczcie, bo poczta ktora jest mentalnie w 19 wieku zamieni go w plajtujący skok
Zagrożonykredyt
2017-09-30 01:33
Tiaaa... jest tak dobrze , że przeniosłem się do milenium. Dlaczego? Pomimo średniego wpływu 5ts zł nie mogłem dostać 1100 zł kredytu. .. Na dodatek kartą banku pocztowego nie da się zapłacić w niemieckim markecie.
Pokaż wszystkie komentarze (5)