Notowania

Przejdź na

Bank Pocztowy dostanie 90 mln zł. PKO BP i Poczta Polska sięgną do kieszeni

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Pocztowego zdecydowało o podwyższeniu kapitału. Pieniądze mają wyłożyć dwaj główni udziałowcy, czyli Poczta Polska i PKO BP. Bankowi brakuje kapitału, żeby się rozwijać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Henryk Borawski/wikimedia/CC BY SA 3.0)
Bank Pocztowy potrzebuje dofinansowania. Pierwsze 90 mln zł akcjonariusze już uchwalili

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Banku Pocztowego zdecydowało o podwyższeniu kapitału. Pieniądze mają wyłożyć dwaj główni udziałowcy, czyli Poczta Polska i PKO BP. Bankowi brakuje kapitału, żeby się rozwijać.

W raporcie półrocznym Bank Pocztowy informował niedawno, że będzie potrzebował dofinansowania. Bez tego nie będzie możliwa realizacja planów strategicznych. Konieczne jest spełnianie warunków w zakresie miar kapitałowych, a do tego potrzebne są pieniądze akcjonariuszy.

Ci zdecydowali w piątek o podwyższeniu kapitału zakładowego o kwotę 18,14 mln zł poprzez emisję 1 814 520 nowych akcji. Będzie to emisja bez prawa poboru i ma formę emisji prywatnej, ale objąć ją mają i tak obecni akcjonariusze.

Są nimi: Poczta Polska, która dysponuje 75 proc. akcji oraz PKO BP z 25 proc. udziałem w kapitale. Poczcie Polskiej zaoferowano do objęcia 1 360 890 akcji, a PKO BP - 453 630 akcji.

Zobacz również: Innowacje w Poczcie Polskiej

W wyniku nowej emisji, kapitał akcyjny banku wzrośnie o 16 proc. Cena emisyjna akcji serii C2 została ustalona na poziomie 49,6 zł za akcję. Łącznie do banku ma w jej wyniku wpłynąć 90 mln zł.

To zresztą pierwsza z serii zaplanowanych akcji pozyskiwania pieniędzy. "W kolejnych latach planowane jest dokapitalizowanie banku w kwocie 260 mln zł przez nowych lub obecnych akcjonariuszy oraz emisja instrumentów kapitałowych w łącznej kwocie do 100 mln zł, jak również akumulacja zysku netto wypracowanego w poszczególnych latach obowiązywania strategii" - podano w raporcie półrocznym.

Bank Pocztowy świadczy usługi finansowe w urzędach pocztowych i własnych oddziałach w całym kraju. Z jego usług korzysta 1,1 mln klientów indywidualnych oraz 163 tys. mikroprzedsiębiorstw. W pierwszym półroczu liczba klientów wzrosła o 38,5 tys.

Nie pomogło to jednak w poprawie zyskowności. Od stycznia do czerwca zysk netto wyniósł zaledwie 1,6 mln zł w porównaniu z 9,6 mln zł rok temu.

Bank ma dość bezpieczny portfel kredytowy z 6,9 proc. zagrożonych kredytów. Ich udział w portfelu kredytowym zmniejsza się od pięciu lat. Na koniec czerwca wartość portfela kredytowego wynosiła 4,6 mld zł i obniżyła się z 4,8 mld zł rok wcześniej.

Tagi: bankowość, pko, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2017

Pecunia też oletSzkoda kasy na taki archaiczny bank- połaczyć z pko bp, z bankomatem z blikiem na każdej poczcie, bo poczta ktora jest mentalnie w 19 wieku zamieni go … Czytaj całość

29-09-2017

ZagrożonykredytTiaaa... jest tak dobrze , że przeniosłem się do milenium. Dlaczego? Pomimo średniego wpływu 5ts zł nie mogłem dostać 1100 zł kredytu. .. Na dodatek … Czytaj całość

29-09-2017

AntoniTaki Bank to tylko do likwidacji. Ubezpieczenia samochodowe zdrożały niemiłosiernie , wypowiedzenia i nowy ubezpieczyciel. Konta -to przejścia przez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)