Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Banki spółdzielcze się rozstają. KNF ostrzega

43
Podziel się:

Z końcem roku wygasają umowy zrzeszenia banków spółdzielczych, a wraz z nimi ochrona instytucjonalna małych jednostek. Komisja Nadzoru Finansowego alarmuje, że część z nich może przestać istnieć, bo mają za małe kapitały.

Małe banki, które nie odnowią umowy zrzeszenia będą musiały podwyższać kapitały
Małe banki, które nie odnowią umowy zrzeszenia będą musiały podwyższać kapitały (LUKASZ SOLSKI)

Bank spółdzielcze są mało efektywne, ale stabilne. Ale pod warunkiem, że działają w zrzeszeniach - informował dwa tygodnie temu NBP w dokumencie "Raport o stabilności systemu finansowego. Grudzień 2018".

- Niska efektywność związana z modelem biznesowym i niski poziom integracji sektora stanowią wyzwanie dla zyskowności banków spółdzielczych oraz dla ich zdolności rozwoju w średnim terminie - podawał NBP.

Zobacz także: Zobacz też: KNF ma nowego szefa. Co teraz z bankami Leszka Czarneckiego

Bank wskazał na ryzyko pozostawania szeregu banków spółdzielczych poza strukturami systemu ochrony instytucjonalnej. Przed końcem 2018 r. wygasa wiele dotychczasowych umów zrzeszenia banków. Chodzi o SGB, który zrzesza 198 banków spółdzielczych i BPS z 348 banków. Rok temu zgodę na założenie zrzeszenia dostał jeszcze Polski Bank Apeksowy.

W tej samej sprawie odezwała się w piątek Komisja Nadzoru Finansowego. „Pojawiły się wątpliwości” - informują urzędnicy w komunikacie. Chodzi o sytuację prawną, „powstającą wobec wygaśnięcia dotychczasowych umów zrzeszenia, które nastąpi z końcem bieżącego roku”.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa minimalny wymóg kapitałowy dla banku, w tym banku spółdzielczego, wynosi 5 mln euro. Oznacza to, że przynajmniej takiej wysokości funduszami własnymi powinien dysponować bank zamierzający prowadzić działalność na rynku finansowym. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od powyższej reguły, zgodnie z którym banki spółdzielcze posiadające fundusze własne na poziomie minimum 1 mln euro mogą prowadzić działalność bankową pod warunkiem, że będą uczestnikami zrzeszenia - informuje KNF.

A z końcem roku następuje z mocy prawa wygaśnięcie ostatniej umowy w formule dotychczasowych zrzeszeń.

Co dalej?

- Nie ma jednak przeszkód prawnych do ponownego zawarcia umowy z bankiem zrzeszającym, jeśli taka będzie wola banku spółdzielczego i banku zrzeszającego - wskazuje KNF.

Część banków będzie miała możliwość samodzielnego działania banku spółdzielczego. Warunkiem jest by fundusze własne wynosiły co najmniej 5 mln euro, na co zezwalają przepisy prawa unijnego i krajowego. Mniejsze jednostki muszą się jednak zrzeszyć i uczestniczyć w „systemie ochrony lub zrzeszenia zintegrowanego”, podnieść kapitały, albo będą musiały być przejęte przez silniejszą instytucję.

Komisja Nadzoru Finansowego na bazie ostatniej nowelizacji ustawy Prawo bankowe będzie mogła podjąć decyzję o przejęciu banku, który nie spełnia wymagań i wszcząć odpowiednie postępowanie, poszukując instytucji przejmującej.

- Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że wszczęcia takiego postępowania nie należy utożsamiać z automatycznym zakończeniem działalności banku, wobec którego toczy się postępowanie - informuje komisja, by uspokoić klientów.

W trakcie postępowania bank będzie miał możliwość podjęcia działań w celu wypełnienia ustawowym wymaganiom.

- Nadzór pragnie podkreślić, że w najlepszym interesie niezrzeszonych banków nieposiadających funduszy w wysokości co najmniej 5 mln euro jest niezwłoczne podjęcie działań w celu doprowadzenia swojej sytuacji do stanu umożliwiającego zgodne z przepisami prawa kontynuowanie działalności, w tym w szczególności utrzymanie stanu zrzeszenia lub jego osiągnięcie w możliwie najkrótszym czasie. Pozytywne zakończenie tych działań pozwoli bankom na niezakłócone prowadzenie działalności, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości funkcji związanych z wykonywaniem czynności bankowych i oferowanych usług finansowych - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
powiesić POwc...
5 lata temu
typowe dla POmyleńców wyprzedać wszystko ich afery są znane z tego !!!
zcx
5 lata temu
te ostrzeżenia to takie przygotowanie gruntu do przejęcia tych banków za 1 złotówkę.
zcx
5 lata temu
która spółka pis przejmie te banki? A może zrobi to SKOK
adaś
5 lata temu
Tylko SKOK-i zostaną?
rysiek
5 lata temu
Banki spółdzielcze to kpina. W bankach tych siedzi mafia w zależności od wielkości miejscowości albo wsi,siedzą tam całe rodziny. Władze dopłacają do złodziei oszustów i kombinatorów aby nie upadły.Czas aby to zlikwidować.
...
Następna strona