Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Banknotu 500 euro wkrótce mogą nie przyjąć kantory i banki w Danii. Reakcja na aferę w Danske Banku

Duński parlament rozważa wprowadzenie zakazu przyjmowania w kantorach i w bankowości detalicznej banknotów 500 euro. Ma to służyć walce z praniem brudnych pieniędzy. To reakcja na wielką aferę w Danske Banku – informuje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
Władze banku nie sa w stanie ustalić, jaka suma została wyprana w estońskim oddziale

Duński parlament rozważa wprowadzenie zakazu przyjmowania w kantorach i w bankowości detalicznej banknotów 500 euro. Ma to służyć walce z praniem brudnych pieniędzy. To reakcja na wielką aferę w Danske Banku – informuje "Rzeczpospolita".

- W większości przypadków banknoty 500 euro są wykorzystywane do przestępstw gospodarczych oraz prania pieniędzy ponad granicami- wyjaśnił Hans Kristian Skibby, rzecznik ds. biznesu w Duńskiej Partii Ludowej.

Za wprowadzeniem zakazu opowiedział się także duński bank centralny oraz Duńska Izba Handlu.

Prezes Danske Banku zrezygnował

Danske Bank boryka się z zarzutami dotyczącymi tego, że jego niewielki duński oddział został wykorzystany do wyprania dużych pieniędzy – nikt jednak nie umie precyzyjnie określić, o jaką sumę może chodzić. Może to być ok. 9,1 miliarda dolarów, a do przestępstw doszło w latach 2007-2015. Nielegalne środki miały pochodzić głównie z Rosji.

Przez niewielki oddział w Estonii przepłynęły płatności w kwocie blisko 235 mln dolarów – to dziewięciokrotnie więcej niż wynosi PKB tego kraju. Trudno wyjaśnić, dlaczego zarząd nie zareagował, mając wiedzę o tak ogromnych przepływach. Próbują to wyjaśnić regulatorzy z Danii i Estonii, a w związku z faktem, że ze sprawą mogą być związane podmioty amerykańskie, przyglądają się jej także władze amerykańskie.

- Jest oczywiste, że Danske Bank nie wywiązał się ze swoich obowiązków w przypadku ewentualnego prania pieniędzy w Estonii - powiedział Borgen. - Bardzo tego żałuję. Mimo że dochodzenie przeprowadzone przez zewnętrzną kancelarię prawną dowodzi, że wypełniłem wszystkie moje obowiązki w tym względzie, uważam, że najlepiej będzie dla wszystkich stron, jeśli zrezygnuję ze stanowiska.

Informacja o skali nieprawidłowości zaszokowała Danię, gdyż kraj ten uważany był za wolny od korupcji i słynął z dużej przejrzystości procedur.

W 2019 ceny paliw wzrosną. "Nie ma możliwości, żeby koncerny nowy podatek wzięły na siebie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: danske bank, estonia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2018

dorjan[QUOTE] przepłynęły płatności w kwocie blisko 235 mln dolarów – to dziewięciokrotnie więcej niż wynosi PKB tego kraju [/QUOTE] To chodzi o miliony, … Czytaj całość

21-09-2018

MM33Wpłacam pieniądze do wpłatomatu a ten pyta: "skąd Pan je ma?". "A właściwie do czego bedą Panu potrzebne?". "Może Pan okazac … Czytaj całość

21-09-2018

TytusWiększość banknotów dolarowych w USA zawiera... ślady kokainy. Proponuję je wycofać, służyły niecnym celom. A tak serio - podobał mi się pomysł … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)