Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bankructwo Sky Club. Turyści uwięzieni w Maroku

0
Podziel się:

Po południu planowany jest przylot 130 klientów Sky Club z Grecji, ale jeszcze nie wiadomo, do jakiego miasta.

Bankructwo Sky Club. Turyści uwięzieni w Maroku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEIGPJph

Udało się sprowadzić do Polski około dwóch tysięcy turystów z firmy Sky Club. Poza granicami kraju pozostaje około dwóch tysięcy klientów upadłego biura.

Aktualizacja, godz. 13.51

Najwięcej turystów Sky Clubu przebywa w Egipcie, Hiszpanii czy Maroku. W tym ostatnim kraju część turystów miała problemy z opuszczeniem hoteli ze względu na brak opłat za ich pobyt. Jak poinformowała na antenie TVN24 Paulina Kapuścińska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, polskie służby konsularne prowadzą konsultacje z właścicielem placówki. Sprawa dotyczy około 160 osób. Podobna sytuacja była w Egipcie, gdzie część turystów miała problemy z opuszczeniem miejsca pobytu.

bEIGPJpj

Zarząd Sky Clubu informował, że bankructwo firmy spowodowane jest długami przejętej Triady. Jak wyjaśniają, Sky-Club musi zapłacić wierzytelności firmy, którą Sky-Club przejął w zeszłym roku. Firma poinformowała, że gwarancje ubezpieczeniowe biura wynoszą 25 milionów złotych. Pieniądze mają pokryć koszt sprowadzenia poszkodowanych turystów do Polski, jak i zabezpieczyć roszczenia tych, którzy za wakacje zapłacili, a na nie nie pojadą.

Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego zgłosił prokuraturze doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sky Club. Tłumacząc tę decyzję Adam Struzik powiedział, że firma ta działała na niekorzyść swych klientów i wprowadzenie ich w błąd co nosi znamiona przestępstwa. Poinformował także, że jeszcze 2 lipca przedstawiciele Sky Clubu zapewniali, że mają środki do zapewnienia dalszego działania biura, a klientom nic nie grozi. Przedstawiciele Urzędu poinformowali także, że Sky Club, poza przesłaniem listy swych klientów, nie uczestniczy w pomocy polskim turystom.

Z najnowszych informacji wynika, że ponad 19 tysięcy osób nie wyjechało na wycieczki ze Sky Clubem. Te osoby wpłaciły na konto biura ponad 30 milionów złotych na poczet wakacji. Adam Struzik zapowiedział, że poszkodowani obywatele mają dużo czasu na zgłoszenie swych roszczeń, jednak należy pamiętać, że wypłacanie pieniędzy będzie rozciągnięte w czasie. Do tej pory około 300 osób złożyło swe roszczenia.

Kiedy i gdzie wrócą turyści?

bEIGPJpp

Do Warszawy w ciągu dnia ma w sumie wrócić 250 osób. Wcześniej rzeczniczka urzędu Marta Milewska poinformowała, że ze wstępnych szacunków wynika, że do Warszawy około godz. 12.10 przyleci samolot z około 87-osobową grupą z Turcji, o godz. 15 ma lądować samolot z 49 osobami z Tunezji, około godz. 17 - ma przylecieć 40 osób z Ibizy, a około 18.20 z Hiszpanii mają wrócić 82 osoby. W piątek rano ma przylecieć około 100 osób z Maroka.

Do Gdańska około godz. 13.30 ma przylecieć samolot z Turcji z 34 osobami, a około 21 - 10 osób z Tunezji. Do Poznania rano przyleciała grup 20 osób z Tunezji, około 10.40 - 20 klientów z Teneryfy, o około 14.45 ma wylądować samolot z 72 osobami z Maroka.

Do Katowic około godz. 2 w nocy przyleciało 57 osób z Maroka; rano - 54 osoby z Tunezji, a o około 19.20 przyleci z Tunezji 107 osób. Do Wrocławia około godz. 13.25 ma przylecieć 15 osób z Monastyru. Po południu planowany jest przylot 130 osób z Grecji, ale urząd nie wie jeszcze, do jakiego miasta w Polsce.

Jak uchronić się przed kłopotami?

bEIGPJpq

Sky Club to siódme, największe biuro spośród 3200 działających w Polsce. Ale nawet to nie uchroniło go przed upadkiem. Eksperci nie są wcale tym zdziwieni, bo jak twierdzą, wielkość touroperatora nie idzie zawsze w parze z jego kondycją finansową. - _ Nieraz zdarza się tak, że lepiej radzą sobie małe firmy o wąskiej specjalizacji, niż giganci, którzy organizują pobyt w wielu cieszących się popularnością turystycznych krajach _ - tłumaczy Marzena Zarzycka, redaktor prowadząca dwutygodnik _ Wiadomości Turystyczne _.

Źródło: _ Touroperatorzy Raport 2012 _ przygotowany przez _ Wiadomości Turystyczne _

Od samych obrotów touroperatorów znacznie istotniejsze czy jakie zyski lub straty notuje dane biuro. Tu jednak sytuacja nie jest przejrzysta, bo firmy nie dzielą się chętnie takimi informacjami. Niskie marże i duża konkurencja w branży sprawiają jednak, że w stosunku do obrotów, zyski są zazwyczaj niewielkie. Przykładowo Itaka, przy obrocie przekraczającym miliard złotych zarobiła w ubiegłym roku około 30 milionów złotych.

bEIGPJpr

Jak sprawdzić biuro podróży

Czytaj więcej w Money.pl
Upadło duże biuro podróży. Rząd interweniuje Za granicą przebywa wciąż około 4,7 tys. turystów. Ustalono już, w jakich państwach się znajdują.
Duże biuro podróży ogłosiło dziś upadłość Anulowano wszystkie imprezy i wyloty. Od jutra rozpocznie się też awaryjna procedura sprowadzenia turystów do Polski.
Będzie wniosek do prokuratury ws. Sky Club Chcą wyjaśnień, dlaczego jeszcze wczoraj firma przyjmowała pieniądze od turystów.
bEIGPJpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)