Notowania

jan krzysztof bielecki
06.02.2013 21:38

Będą kolejne obniżki stóp procentowych?

Tak uważa Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Będzie to możliwe, bo nie grozi nam wzrost inflacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze z zadowoleniem przyjął dzisiejszą decyzję RPP o obniżce stóp procentowych. Zdaniem Bieleckiego w najbliższych miesiącach można się spodziewać kolejnych obniżek.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej.

_ - Cieszę się z tej decyzji i myślę, że można się spodziewać kolejnych obniżek, bo projekcja inflacyjna na rok 2014 nie wskazuje, aby w tej perspektywie groziło nam przyspieszenie inflacji czy wzrost oczekiwań inflacyjnych _ - powiedział Bielecki.

Zaznaczył, że przede wszystkim cieszy się z publicznej dyskusji na temat polityki pieniężnej. _ - Bo w pewnym momencie powstało fałszywe moim zdaniem przekonanie, że wypowiadanie się na temat polityki monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski jest wręcz naruszeniem konstytucji, bo rzekomo godzi w niezależność banku centralnego _ - dodał szef Rady Gospodarczej.

_ - Niezależność nie jest przedmiotem dyskusji, ale prawo rządu, ośrodków akademickich, ekonomistów z instytucji komercyjnych do własnej analizy i oceny wydaje mi się być czymś bardzo istotnym. To właśnie w wyniku takich analiz było widać parę oczywistych rzeczy, jak choćby to, że decyzja o podwyższaniu stóp procentowych w maju nie była zgodna z projekcją inflacyjną i sygnałami nadchodzącego spowolnienia. Także to, że mamy realne stopy procentowe najwyższe w Unii Europejskiej _ - mówił Bielecki.

Podkreślił, że na politykę monetarną trzeba patrzeć w kontekście polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd, a ta - ocenił - była nastawiona na konsolidację, czyli na ograniczanie deficytu.

_ - Jeśli do tego dodamy twardą politykę Komisji Nadzoru Finansowego, która poprzez rekomendacje T i S zdecydowanie dyscyplinuje politykę kredytową sektora bankowego, to mamy do czynienia z trzema elementami dokręcania śruby jednocześnie - i to w warunkach silnego spowolnienia gospodarczego _ - zaznaczył były premier.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska potrzebuje tańszego pieniądza Ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP spodziewają się obniżki 25 punktów bazowych, czyli 0,25 proc.
Kolejne cięcie stóp? "RPP nie ma wyjścia" Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 4 procent.
Będą kolejne obniżki stóp? Belka już wie Belka pozytywnie ocenił dotychczasowe działania Rady Polityki Pieniężnej, polegające na stopniowej obniżce stóp procentowych.
Tagi: jan krzysztof bielecki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz