Trwa ładowanie...
bDSqqMmZ

Notowania

Jan Krzysztof Bielecki – Wszystkie wiadomości

35
21.01.2021 17:20

FIRMA
 / 
Odszkodowania za lockdown. Bielecki: mamy chaos

Czy polska gospodarka wytrzyma przedłużający się lockdown? - Właśnie tego się boję, to jest ta regresywna natura. Nawet podczas poprzedniego kryzysu należeliśmy do tych silnych, którzy dobrze przeszli przez kryzys, a nawet wzmocnili swoją pozycję w układzie międzynarodowym. To jest piekielnie ważne, by przez dobrą, kierunkową pomoc, utrzymać się wśród tych, którzy będą gotowi i będą w miarę dobrze stali na nogach, kiedy ruszy ożywienie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. Był też pytany o odszkodowania dla przedsiębiorców. - Mamy pewien chaos, trudno to bardziej dyplomatycznie określić. Ludzie w czasie kryzysu muszą widzieć jasne przywództwo, muszą wiedzieć, że jeśli zakazuje się im prowadzenia działalności, to trzeba wziąć za to chociaż część odpowiedzialności. Trzeba sprawiedliwie, szybko i przejrzyście wspierać tych, którzy z obiektywnych przyczyn nie mogą dziś pracować - dodał.

2
21.01.2021 14:18

ROSJA
 / 
Biden zapomina o Rosji? Bielecki: sprawa Nawalnego będzie papierkiem lakmusowym

Nowy prezydent USA zmieni politykę wobec Rosji? - Póki co kwestia Rosji właściwie nie istnieje. Można się przysłuchiwać wystąpieniom kandydatów na ministrów czy już nowych ministrów, Rosja występuje tylko pośrednio, jako kraj, w którym nie są przestrzegane prawa człowieka. Pierwsza weryfikacja nastąpi, gdy przedstawiciel Departamentu Stanu powie, co myśli na temat aresztowania Nawalnego. To będzie papierek lakmusowy - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Polityka amerykańska już kilkanaście lat temu zastanawiała się nad tym, czy Rosję da się zaliczyć do krajów demokratycznych, który mógłby się skonfrontować z coraz bardziej autorytarnymi Chinami. Wszystkie te próby się nie powiodły - dodał Bielecki.

16
21.01.2021 12:11

GOTÓWKA
 / 
Banknot 1000 zł? Bielecki: nie tak się walczy z szarą strefą

Od nich zależy rata kredytu. Co Rada Polityki Pieniężnej powinna zrobić ze stopami procentowymi? - Ostatnie wystąpienia banku centralnego charakteryzują się tym, że albo ich nie ma, albo są trudno zrozumiałe dla obserwatorów. To również dotyczy kwestii banknotu 1000 zł i konieczności posiadania gotówki. To też wpisanie się w ogólny nasz problem i równocześnie wielką potrzebę, żeby ten, kto ma władzę, był do bólu przejrzysty, i żeby jasno było wiadomo, o co mu chodzi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Ja niestety przeżyłem jeszcze te czasy, kiedy wszyscy zarabialiśmy w milionach. Dlaczego banknot 1000 zł, dlaczego nie więcej? Jeśli rząd zmierza do uszczelnienia gospodarki, żeby było jak najmniej szarej strefy, to pieniądz bezgotówkowy jest lepszy niż gotówka - podkreśla Bielecki.

1
21.01.2021 11:15

FIRMA
 / 
Bunt przedsiębiorców. Bielecki: słabym się pogarsza. Firmy toną, więc szukają rozwiązań

Przedsiębiorcy otwierają się mimo rządowych zakazów. - To jest potwierdzenie słynnej tezy, że istotą tak dużego kryzysu jest jego regresywna natura. Mówiąc po ludzku, słabszym i biedniejszym żyje się o wiele gorzej, ale nie wykluczone, że silni i bogaci stają się jeszcze silniejsi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Niewykluczone, że mamy do czynienia z taką sytuacją w gospodarce, że duża firma z dużym kapitałem i międzynarodowymi kontaktami, jeżeli nie jest w wyjątkowo pechowej branży, to sobie radzi. Mały, który dostał 5 tys. zł z tarczy, to widzi, że tonie, a wtedy szuka rozwiązania. Cała sztuka w tym, by dotrzeć do najbardziej potrzebujących - dodał.

157
21.01.2021 10:46

USA
 / 
Polska mniej ważna dla Bidena? Bielecki: musimy nauczyć się mówić innym językiem

Joe Biden 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Co to oznacza dla Polski? - Myślę, że dla Polski, jak i wielu krajów demokratycznych, jest to zaproszenie do obozu, który musi stanąć wobec wyzwań współczesnego świata. Pierwszym wyzwaniem oczywiście są Chiny, pytanie czy jesteśmy na krawędzi zimnej wojny, czy do niej się zbliżamy? - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. - Jeśli chodzi o sprawy wojskowe, to wiele nie powinno się zmienić. Stany nie będą chciały wychodzić z Europy, wręcz przeciwnie. Co do polskiej administracji, żeby się poklepywać po plecach, to trzeba mieć kontakt. Nie sądzę, że w Białym Domu o niczym innym się nie myśli, tylko o zaproszeniu naszego prezydenta. Musimy nauczyć się mówić trochę innym językiem - dodał.

bDSqqMnb
21.01.2021 8:58

MTSL
 / 
Money. To się liczy. Gościem Jan Krzysztof Bielecki

Dziś w programie tematem nowa polityka prezydenta Stanów Zjednoczonych i jej wpływ na polską i europejską gospodarkę. Gościem będzie Jan Krzysztof Bielecki, były premier i przewodniczący Rady Partnerów EY. Zapraszamy od 9.15.

8
27.12.2020 15:10

EPIDEMIA
 / 
Czas zapiąć pasy. Bielecki: w 2021 czekają nas zwolnienia

- To będzie pierwszy rok, kiedy będzie widać jasne nadzieje, jak choćby ten słynny Fundusz Odbudowy, nowy program unijny Następna Generacja, ale to będzie może początek, może koniec III kwartału, optymistycznie myśląc. Pytanie brzmi, jakie będzie kolejnych 9 miesięcy. One mogą być trudne. Wiele firm w Polsce nie zrobiło tego, co podręcznik by im nakazywał teoretycznie zrobić szybko, tzn. dostosować swoje moce wytwarzania do realnego popytu, dostosowania również przez korektę zatrudnienia, przez ewentualne zmiany rynków zbytu. Myśmy tutaj próbowali przetrwać, również z takim polskim cwaniactwem, sprytem. Po nowym roku myślę, że przyjdzie ten moment, jak będziemy się odbijać 5-7 proc., że trzeba będzie policzyć. Parę sklepów i restauracji zamknąć, 2-3 fabryki będą musiały się przeprofilować. Nie da się rzeczywistości zaklinać - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier, przewodniczący Rady Partnerów EY.

52
27.12.2020 14:57

EPIDEMIA
 / 
Były premier o walce z pandemią. Mówi o dwóch prezesach w rządzie

- Jak się tylko zaczynał kryzys, Financial Times zrobił konferencję międzynarodową, na której wystąpiła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - instytucji, która kojarzy nam się tylko z żandarmem, który nam zabierał, rozkazywał i narzucał różne ograniczenia. Kristalina Georgiewa wtedy powiedziała: proszę, wydawajcie. I nie da się ukryć, że nasz rząd był jednym z tych najpilniej słuchających. Te wszystkie instrumenty są bardzo szczodre. Ta pierwsza reakcja była dobra, do tego doszła luźna polityka monetarna i pewne regulacyjne ułatwienia, które wprowadził choćby KNF. Zareagowaliśmy w miarę szybki i szczodrze - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier, przewodniczący Rady Partnerów EY. Były premier skrytykował jednak część działań rządu w walce z pandemią. - Minus jest oczywisty. Nasze działania były czasem dość chaotyczne, a nie ma nic gorszego, i dla konsumentów, i dla biznesu, niż otrzymywać sprzeczne komunikaty w krótkim okresie, bo wtedy ludzie zaczynają panikować - mówił Jan Krzysztof Bielecki.

1
23.12.2020 10:56

DEFICYT
 / 
Money. To się liczy. Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim

Z byłym premierem i przewodniczącym Rady Partnerów EY Janem Krzysztofem Bieleckim rozmawiamy m.in. o kondycji finansów publicznych po 9 miesiącach epidemii, prognozach wyjścia polskiej gospodarki z recesji i ocenie walki rządu ze skutkami koronakryzysu. Na program "Money. To się liczy" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 9.15 na money.pl i wp.pl.

bDSqqMnh
13
15.01.2019 11:20

PAWEŁ ADAMOWICZ
 / 
Odszedł prawdziwy fajter. Mądrych, odważnych ludzi najtrudniej zastąpić

- Apeluję, nie róbmy wokół zamachu na życie Pawła Adamowicza polityki - mówi w rozmowie z money.pl Jan Krzysztof Bielecki, były premier, ekonomista i człowiek "Solidarności", od lat związany z Gdańskiem.

50
07.09.2016 16:18

JAN KRZYSZTOF BIELECKI
 / 
Jan Krzysztof Bielecki w money.pl: złoty jest relatywnie słaby

W piątek kolejna decyzja w sprawie ratingu Polski. Czy Moody's zdecyduje się na obniżkę? - Można się spodziewać, że jakiś sygnał ostrzegawczy będzie wysłany, ale to co innego niż zmiana klasyfikacji - powiedział money.pl Jan Krzysztof Bielecki.

11.09.2015 15:26

XXV FORUM EKONOMICZNE W KRYNICY
 / 
Bielecki: Krynica euforycznie witała też Cimoszewicza

Będę przyjeżdżał do Krynicy - deklaruje Jan Krzysztof Bielecki odpowiadając na słowa Włodzimierza Cimoszewicza, który zapowiedział, że na kolejne Forum Ekonomiczne nie przyjedzie. Powodem ma być upolitycznienie wyrażone w głównej mierze nagrodą Człowieka Roku dla Jarosława Kaczyńskiego.

15.10.2014 13:10

JAN KRZYSZTOF BIELECKI
 / 
Rząd Ewy Kopacz. Jacek Rostowski nie będzie doradcą i ministrem bez teki

Jeszcze w ubiegłym tygodniu wszystko wydawało się poukładane. Jacek Rostowski miał już pewną nominację na szefa doradców nowej premier.

bDSqqMni
08.05.2014 14:02

JAN KRZYSZTOF BIELECKI
 / 
Były premier pozwie Pawła Piskorskiego?

- Jutro z prawnikami siadam do stołu i patrzymy na tę kwestię - zapowiada Jan Krzysztof Bielecki. - Jestem przekonany, że mamy sprawę wygraną - dodaje.

05.03.2014 9:33

KRYZYS NA UKRAINIE
 / 
Bielecki o tym jak spór z Rosją uderzy w firmy

Jan Krzysztof Bielecki komentuje pomysły utworzenia funduszu wsparcia dla polskich firm, które poniosły straty na Ukrainie.

28.11.2013 6:00

ZMIANY W OFE
 / 
Bielecki nie ma wątpliwości w sprawie OFE

- Problemem jest mnożenie oszczędności, a nie ich przesuwanie - mówi były premier.

06.11.2013 9:26

ZMIANY W OFE
 / 
Zmiany w OFE. Inwestycje unijne ważniejsze niż emerytury?

- Rozwiązanie proponowane przez rząd przesunięcia środków z OFE do ZUS jest dobre dla finansów publicznych - uważa szef Rady Gospodarczej przy premierze.

04.07.2013 17:05

ZMIANY W OFE
 / 
Trzecia wersja zmian w OFE ma szansę?

Rada Gospodarcza przy premierze opowiada się za dobrowolnością uczestnictwa w otwartych funduszach emerytalnych - powiedział jej przewodniczący Jan Krzysztof Bielecki.