Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szkolnictwo w polsce
02.02.2014 12:27

Będą zmiany w szkołach zawodowych? Potrzeba więcej praktyki

W latach dziewięćdziesiątych szkolnictwo zawodowe i praktyczne stracił na znaczeniu. Musimy je im przywrócić - uważa szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mikdam/iStockphoto)

Zmiany w systemie kształcenia zawodowego są konieczne - przekonują eksperci. Ich zdaniem, szkoły powinny postawić na zajęcia praktyczne, które przydadzą się w późniejszej karierze zawodowej.

Szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman twierdzi, że nasz kraj musi przywrócić znaczenie szkolnictwu zawodowemu i praktycznemu, które to utraciło je w latach 90-tych. To jedno z zadań specjalnych stref ekonomicznych w nowym wydaniu, które będą działać do końca 2026 roku. Sławomir Majman podkreślił, że zawodowe kształcenie pozwala szybko zmienić kwalifikacje nie tylko młodym ludziom, ale także tym, którzy zbliżają się do wieku emerytalnego.

Patryk Sasin, który uczy się w jednym z warszawskich techników twierdzi, że wiedza praktyczna przyda mu się na rynku pracy. Patryk zaznacza, że zajęcia praktyczne pozwalają zrozumieć wiedzę, z którą uczniowie mają problemy na zajęciach teoretycznych.
Rozwinięty system kształcenia zawodowego jest jedną z przyczyn sukcesu gospodarczego Szwajcarii.

Dyrektor polsko-szwajcarskiej izby gospodarczej Ulrich Schwendimann przyznaje, że o dobrego fachowca jest coraz trudniej. Pomóc w tym może zmiana nauczania w szkołach zawodowych i technikach.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym zapowiedziało ministerstwo gospodarki. Z pomocą mają przyjść specjalne strefy ekonomiczne. Ich współpraca z lokalnymi samorządami i szkołami ma pozwolić na odpowiednie układanie programów nauczania.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: szkolnictwo w polsce, szkoły zawodowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz