Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Będzie można płacić podatek za inną osobę?

0
Podziel się

Ministerstwo Finansów chce odejść od żelaznej zasady, że każdy może zapłacić podatek tylko za siebie, a jeśli zapłaci za inną osobę, to urząd nie uzna tej wpłaty.

Będzie można płacić podatek za inną osobę?
(arrakasta - Fotolia.com)
bEgkAXjF

Ministerstwo Finansów zaproponowało, by każdy mógł zapłacić podatek za inną osobę. Byłoby to odejście od żelaznej zasady, że każdy może zapłacić podatek tylko za siebie, a jeśli zapłaci za inną osobę, to urząd nie uzna tej wpłaty.

Obecnie nie ma możliwości, by mąż zapłacił podatek za żonę, a prezes - za spółkę. Wynika to z obowiązującej w polskim prawie podatkowym zasady, że nie można zapłacić podatku w cudzym imieniu.

Zasadę tę potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale w 2008 r. (sygn. I FPS 8/07). Chodziło wówczas o zapłatę podatku przelewem z rachunku bankowego spółki akcyjnej z dopiskiem na przelewie _ w imieniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością _.

bEgkAXjH

W założeniach do nowelizacji Ordynacji podatkowej, czekających obecnie na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów, resort finansów przyznał, że obecna zasada nie przystaje do potrzeb praktyki.

Bardzo często zdarza się, że podatki są płacone z cudzego rachunku i urzędy muszą ustalać, do kogo należały pieniądze - jeśli okaże się, że nie do podatnika, to urząd musi zwrócić wpłatę, a u podatnika powstaje zaległość podatkowa.

W przygotowanych założeniach MF zaproponowało, by podatek mógł zawsze zapłacić za podatnika jego małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb.

Jeśli podatek płaciłyby za podatnika inne osoby - np. prezes za spółkę - to zapłacona w ten sposób kwota podatku nie mogłaby przekraczać 1 tys. zł.

bEgkAXjN

We wszystkich sytuacjach, aby urząd uznał wpłatę, z dowodu zapłaty musiałoby jednoznacznie wynikać, czyjego podatku ona dotyczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Odlicz VAT za auto z kratką. Zmiana przepisów Wraz z Nowym Rokiem wygasa zgoda Brukseli na stosowane obecnie ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut.
Tak budżet zarobi 780 mln zł. Naszym kosztem Akcyza na wyroby tytoniowe będzie wyższa około 5 procent, a na alkohol 15 procent.
To organizacje, którym można przelać 1 proc. Wykaz opublikowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku 11,5 mln podatników, odpisało 480 mln zł.
Od 1 stycznia duże zmiany. Zobacz, jak je odczujesz Prawo, podatki, kredyty. Oto, jak rok 2014 przełoży się na nasze kieszenie.
bEgkAXki
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)