Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie ubój rytualny w Polsce?

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie uboju rytualnego. Premier zapowiedział, że w ustawie znajdą się zapisy ograniczające techniki uboju powodujące cierpienie zwierząt. Ale to za mało.

Będzie ubój rytualny w Polsce?
(SIPA/East News)

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie uboju rytualnego. Premier zapowiedział, że w ustawie znajdą się zapisy ograniczające techniki uboju powodujące cierpienie zwierząt. Chodzi m.in. o klatki obrotowe. Obrońcy praw zwierząt protestują.

Iwona Kossowska ze Stowarzyszenia Pomocy Królikom, powiedziała w studiu PR24, że ubój rytualny w Polsce okupiony cierpieniem zwierząt, wykonywany jest głównie ze względów ekonomicznych.

- _ W uboju rytualnym na terenie Polski chodzi o eksport tego mięsa poza granice Polski, a nie o poszanowanie grup wyznaniowych, które są nieliczne w Polsce. Ta produkcja jest ogromna, dużo większa niż potrzeby rodzimych wyznawców innych religii. Chodzi więc o ekonomię i interesy rzeźni _ - mówi Kossowska.

Doktor Tomasz Pietrzykowski, wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Etycznej do spraw doświadczeń na zwierzętach, przestrzega przed negatywnymi skutkami wejścia w życie ustawy proponowanej przez premiera.

- _ Jeśli ubój rytualny zostanie w Polsce zalegalizowany na takich zasadach na jakich premier mówił, to będzie to drastyczny regres, jeśli chodzi o standardy podejścia do zwierząt w Polskim prawodawstwie _ - mówi Pietrzykowski.

Od stycznia bieżącego roku tego rodzaju ubój był w Polsce zakazany, ponieważ zastrzeżenia do przepisów miał Trybunał Konstytucyjny.

Czytaj więcej w Money.pl
Handlował starym mięsem. Nie miał zezwolenia Ze wstępnej oceny służb weterynaryjnych wynika, że niektóre partie mięsa były przeterminowane, nie miały też oznaczeń producenta i kraju pochodzenia. Próbki mięsa pobrano do badań laboratoryjnych.
Naraża to polskie firmy na ogromne straty Minister rolnictwa zapewnia, że polska żywność jest bezpieczna. Stanisław Kalemba mówił, że Polska okazuje się być pozytywnie wyróżniającym się państwem.
To mięso może zawierać koninę Produkty mięsne z Holandii, które niezgodnie z oznakowaniem na etykiecie mogą zawierać koninę, były eksportowane do 16 krajów UE.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)