Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
elektrownie atomowe
13.09.2011 19:19

Będzie wielka kontrola elektrowni? Protestują

Dokument przygotowany przez Międzynarodową Agencję Energetyki Atomowej budzi wiele kontrowersji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mil/Dreamstime)

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na zamkniętym posiedzeniu w Wiedniu przyjęła dokument o wzmocnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa atomowego po awarii w japońskiej siłowni Fukushima. Podczas zatwierdzania dokumentu nie obyło się bez ostrej wymiany zdań.

12-punktowy plan dotyczy 440 siłowni jądrowych na całym świecie i ma zapewnić poprawę ich bezpieczeństwa bez względu na lokalizację. O jego szczegółach niewiele wiadomo, ale zdaniem wiedeńskich dyplomatów dokument jest _ rozmyty _ i _ niejasny _. W ostatniej chwili wiele punktów zostało usuniętych. 10 procent najbardziej niebezpiecznych siłowni miało zostać zweryfikowanych przez inspektorów Agencji w ciągu trzech najbliższych lat.

Niektórzy członkowie Rady jak Niemcy, Francja, Szwajcaria, Kanada i Dania proponowali także, aby kontrole odbywały się wyłącznie na żądanie władz Agencji i pod jej ścisłym nadzorem. Właśnie ten punkt stał się przedmiotem ostrej wymiany zdań. Kraje posiadające broń jądrową jak Stany Zjednoczone, Chiny, Pakistan i Indie żądały, aby testy bezpieczeństwa zostały uzależnione od uprzedniej zgody władz poszczególnych państw, w których znajdują się instalacje jądrowe.

Czytaj więcej na temat energetyki jądrowej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t142000.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;kontrola;reaktorow;w;panstwie;srodka,213,0,851157.html) Wielka kontrola reaktorów w Państwie Środka Chińczycy chcą mieć 100 działających reaktorów atomowych do 2020 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;rezygnacje;z;atomu;niemcy;maja;slabsza;gospodarke,134,0,901510.html) Gospodarka Niemiec jest słabsza. To wina... Zamiast eksportować, Niemcy musieli importować energię elektryczną. To zaważyło.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t155322.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fukushima;bezpieczna;dopiero;za;20;lat,157,0,898461.html) Uciekli przed kataklizmem. Nie mogą wrócić Obecnie zamknięta pozostaje strefa w promieniu 20 kilometrów wokół elektrowni , skąd ewakuowana około 80 tys. osób.
Tagi: elektrownie atomowe, elektrownie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz