Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pensje
07.03.2009 08:49

Będziemy mniej zarabiać?

Platforma poważnie rozważa podwyżkę składki rentowej i zdrowotnej jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Amaxim/Dreamstime)

Według szefa klubu PO Zbigniewa Chlebowskiego Platforma poważnie rozważa podwyżkę składki rentowej i zdrowotnej jeszcze w tym roku.

_ Gazeta Wyborcza _ wyjaśnia, że niższy niż zakładano wzrost PKB w tym roku oznacza niższe wpływy do budżetu państwa i większą dziurę w państwowej kasie. Platforma nie chce do tego dopuścić i dlatego rozważa podniesienie składek, które odprowadzane są do pensji.

Przede wszystkim chodzi o składkę rentową, która wynosi obecnie 7 procent, po tym jak rząd PiS obniżył ją z 13 procent. Powrót do starej składki dałby budżetowi dodatkowe 20 miliardów złotych - pisze _ Gazeta Wyborcza _.

Raport Money.pl
*Pensje będą rosły o połowę wolniej * Dziś GUS podaje dane na temat wynagrodzeń. Według analityków, wyniki po raz ostatni będą tak dobre. zobacz raport Money.pl

Zbigniew Chlebowski zapewnia jednak, że nie ma potrzeby podnosić jej o aż tyle. Jego zdaniem to o ile zostanie podniesiona zależy od tego jak bardzo spadną wpływy do budżetu.

Gazeta wyliczyła, że jeśli pracownik miałby zapłacić składkę wyższą na przykład o 3 punkty procentowe to zarabiając średnią krajową dostałby 77 złotych miesięcznie mniej.
Podwyżka może też dotyczyć składki zdrowotnej - pisze _ Gazeta Wyborcza _.

Zbigniew Chlebowski twierdzi, że jeśli sytuacja budżetu będzie trudna, rząd zwiększy ją jeszcze w tym roku o pół punktu procentowego. Budżet zaoszczędziłby na tym 2 i pół miliarda złotych. To oznacza jednak o 10 złotych na rękę mniej przy wypłacie.

Tagi: pensje, wynagrodzenia, pieniądze, zarobki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz