Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Belka: Rynek pracy nie napędzi inflacji

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego uważa, że RPP nie spóźniła się z cyklem podwyżek stóp procentowych.

Belka: Rynek pracy nie napędzi inflacji
(pentagon.gov/public domain)

Obawy RPP o to, że rynek pracy będzie motorem napędzającym inflację są mniejsze - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem wartość oczekiwań inflacyjnych dla prowadzenia polityki pieniężnej jest ograniczona.

- _ Byłbym zdziwiony, gdyby (wynagrodzenia) rosły szybciej od oczekiwań. Nie spodziewam się szczególnych niespodzianek na rynku pracy. Sytuację mamy tu dość ciekawą, i w gruncie rzeczy, bardzo dobrą, gdyż mamy coś, na co czekaliśmy dużo lat, mianowicie rosnącą aktywność zawodową _ - powiedział Belka w TVN CNBC.

- _ Nasze obawy o to, że rynek pracy będzie motorem napędzającym inflację są mniejsze, gdyż podaż pracy rośnie _ - dodał.

- _ Presja płacowa zależy bardziej od sytuacji popytowej niż od wskaźnika inflacji czy presji związków zawodowych, nie lekceważąc tego, co może się wydarzyć w KGHM czy innych dużych spółkach. Efekt drugiej rundy, o którym myślimy, prawdopodobnie będzie słabszy niż ten, którym się parę lat temu straszyliśmy czy ten który był rzeczywistością gospodarki lat 70. Nie należy tego lekceważyć, ale nie można z tym przesadzać _ - powiedział prezes NBP.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dostajemy;podwyzki;pensje;poszly;w;gore,19,0,794899.html) Dostajemy podwyżki, pensje poszły w górę
Zdaniem Belki wartość oczekiwań inflacyjnych dla prowadzenia polityki pieniężnej jest ograniczona.

- _ Patrząc na kształtowanie się oczekiwań inflacyjnych w ciągu ostatnich 8 lat, to są one idealnie takie same jak bieżąca inflacja, więc te oczekiwania nie mają charakteru racjonalnego, w sensie ekonomicznym, tylko reaktywne, więc ich wartość z punktu widzenia prowadzenia polityki monetarnej jest ograniczona _ - powiedział Belka.

Prezes NBP powiedział też, że polityka pieniężna ma pewien określony kierunek, który został nadany jakiś czas temu i będzie on realizowany

- _ Wielokrotnie mówię, że decyzje dotyczące stóp proc. nie są podejmowane przede wszystkim w oparciu o ostatnie dane statystyczne z poprzedniego miesiąca. Myślę, że polityka pieniężna ma pewien określony kierunek, który został określony jakiś czas temu i on będzie realizowany _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t132210.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/noga;po;podwyzki;idziemy;w;grudniu;ale;nie;wszyscy;na;raz,235,0,774123.html) Noga: Po podwyżki idziemy w grudniu. Ale nie wszyscy na raz
- _ Odczyt inflacji z dnia wczorajszego pogarsza, podnosi nasze projekcje ścieżki inflacyjnej w górę, natomiast jak każdy szok podażowy z definicji ma charakter krótkotrwały, więc można powiedzieć, że ta bardzo wysoka inflacja, zwłaszcza z miesiąca na miesiąc, ona ma dużą dynamikę, ale ustanie _ - dodał.

Zdaniem Belki, RPP nie spóźniła się z rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych i nie powinna podnosić stóp już w zeszłym roku.

- _ Nie podzielam tych poglądów. Czy podwyżka stóp procentowych pół roku wcześniej zmieniłaby oczekiwania inflacyjne? Ja myślę, że nie. Jedyny skutek, który miałby miejsce to wyższe stopy i gospodarka w trochę gorszym stanie. Ale to byłaby nie tyle zapobiegawcza podwyżka, ile na wszelki wypadek _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;o;cenach;banka;w;koncu;peknie,222,0,801758.html) Belka o cenach: Bańka w końcu pęknie Zdaniem prezesa NBP RPP będzie podnosić stopy procentowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;o;inflacji;ceny;rosna;duzo;szybciej;od;prognoz,158,0,811678.html) Fatalne dane o inflacji. Ceny rosną dużo szybciej od prognoz Inflacja przekroczyła 4 procent. Dla Rady Polityki Pieniężnej może to być sygnał do kolejnej podwyżki stóp procentowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plan;rostowskiego;z;drobnymi;poprawkami,87,0,804183.html) Plan Rostowskiego z drobnymi poprawkami W tym i przyszłym roku PKB ma urosną o 4 proc. Głównie dzięki wciąż wysokiej konsumpcji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)