Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Benzyna stanieje, olej napędowy raczej nie

0
Podziel się:

Na międzynarodowych rynkach paliw gwałtowne spadki. Mniej płacić będą także polscy kierowcy.

Benzyna stanieje, olej napędowy raczej nie
(Bartek Chochołowski)

Na międzynarodowych rynkach paliw gwałtowne spadki. W Stanach Zjednoczonych paliwa staniały nawet o jedną dziesiątą. Ekspert paliwowy Andrzej Szczęśniak uważa, że również w Polsce można się spodziewać spadków cen benzyny na stacjach, ale nie będzie to obniżka gwałtowna.

Andrzej Szczęśniak tłumaczy, że niewielkie obniżki cen paliw w sprzedaży detalicznej są spowodowane polityką lokalnych dystrybutorów paliw.

"Na polskim rynku konkurencja jest słaba. Efektem tego jest to, że jeśli na rynkach światowych paliwa szybko tanieją, na polskich stacjach ceny wolno spadają, słabiej i dłużej" - mówi Szczęśniak.

*Szczęśniak: *
Na niższych cenach zarabiają sprzedawcy

Brew powszechnemu mniemaniu - jak twierdzi Szczęśniak - właściciele stacji paliw nie zarabiają dużo wtedy, gdy na rynkach paliwa są drogie. Wtedy minimalizują swoje marże, aby nie odstraszać klientów. Zarabiają, gdy ceny są niskie, wtedy mogą pozwolić sobie wyższy zarobek.

Zdaniem eksperta paliwowego nie należy się spodziewać spadku cen oleju napędowego. Wręcz przeciwnie - z powodu zbliżającego się sezonu grzewczego cena oleju może rosnąć:

Andrzej Szczęśniak zaznacza, że w Polsce wahnięcia cen paliw nie są tak widoczne jak w innych krajach. Wpływ ma na to duży udział podatków stałych w ich cenie.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)