Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Berlin ocenił wybory na wschodzie Ukrainy

0
Podziel się:

Szef MSZ Frank-Walter Steinmeier powiedział, że tak zwane wybory są niezgodne z porozumieniem z Mińska i Berlin nie może ich uznać.

Berlin ocenił wybory na wschodzie Ukrainy
(Heinrich-Böll-Stiftung/Flickr)

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że _ tak zwane wybory _ we wschodniej Ukrainie są niezgodne z porozumieniem z Mińska i Berlin nie może ich uznać. Ostrzegł Rosję przed dalszym popieraniem separatystów i kwestionowaniem jedności Ukrainy.

Wypowiadając się podczas wizyty w Indonezji, Steinmeier wyraził nadzieję, że Rosja przestanie zachęcać separatystów do kontynuowania działań zmierzających do osiągnięcia rzeczywistej niepodległości.

Stanowisko Rosji jest obciążeniem dla procesu odprężenia - powiedział Steinmeier, cytowany przez agencję dpa. Przypomniał, że prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził podczas spotkania w Mediolanie, że popiera jedność Ukrainy i że Rosja nie będzie kwestionować tej jedności.

W niedzielę w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) odbyły się wybory parlamentów i szefów władz wykonawczych. Wcześniej władze tych dwóch zbuntowanych regionów odmówiły przeprowadzania na kontrolowanych przez siebie terytoriach wyborów do parlamentu Ukrainy, które w pozostałej części tego kraju odbyły się 26 października. Odmówiły też zorganizowania wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że niedzielne wybory w _ okupowanych rejonach (powiatach) obwodu donieckiego i ługańskiego _ to farsa, która odbyła się pod lufami karabinów. Podkreślił, że łamią one ustalenia pokojowe z Mińska.

Tymczasem przedstawiciel rosyjskiej Dumy Państwowej oświadczył, że w DRL i ŁRL wybrano legalne organy władzy oraz że Duma będzie z nimi współpracować.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)