Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
06.12.2018 10:06

Bezrobocie w górę po raz pierwszy od roku. Ministerstwo podało dane za listopad

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. w listopadzie, czyli wzrosła o 0,1 pkt proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To pierwszy wzrost od stycznia. W skali roku bezrobocie spadło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
Elżbieta Rafalska przez długi czas podawała tylko dane o spadku bezrobocia. Do czasu

aktualizacja 11:50

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec listopada 2018 stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. - podał resort Elżbiety Rafalskiej.

- Biorąc pod uwagę, że jesteśmy w okresie jesienno-zimowym, to nie jest duży wzrost - powiedziała minister.

W porównaniu z ubiegłym rokiem stopa spadła o 0,7 punktu procentowego. To najniższy spadek roczny od lutego 2014 r. Świadczyć to może o spowalnianiu wzrostu gospodarczego, ale i o tym, że dalsze spadki są już bardzo trudne, bo jesteśmy na niskich poziomach bezrobocia - jednych z najniższych w UE.

Zobacz też: Podniesienie płacy minimalnej. "Czyste szkodnictwo"

Stopa bezrobocia

W porównaniach rok do roku trzeba wziąć pod uwagę, że obniżono wiek emerytalny i część starszych bezrobotnych wyrejestrowało się z urzędów pracy. To obniża entuzjazm odnośnie skali spadku rok do roku. Według danych GUS przybyło w ub. roku 111 tys. emerytów ZUS.

W urzędach pracy zarejestrowanych jest 951,6 tys. osób. To o 116,1 tys. osób mniej niż przed rokiem (spadek o 10,9 proc.), ale więcej niż w październiku, gdy było ich 937,3 tys. W listopadzie br. do urzędów pracy zgłoszono 107,6 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Na koniec miesiąca nieobsadzonych wakatów było 89 tys.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (10,1 proc.), gdzie po kilkumiesięcznej przerwie wróciła do dwucyfrowego poziomu.

Miesiąc do miesiąca bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach. Najwięcej bezrobotnych przybyło w woj.: lubelskim (+1,8 tys.), kujawsko-pomorskim i podkarpackim (po +1,6 tys.).

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, bezrobocie, elżbieta rafalska, wiadomości, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

XxxBezrobocie jest dużo wyższe tylko ludzie nie są zarejestrowani w UP. Jakby tak wszyscy na jedną dobę zarejestrowali się to dopiero rząd by oczy … Czytaj całość

06-12-2018

asZaczęło się ... wszystko pada na pysk przez tych nieudaczników to i bezrobocie zacznie rosnąć .... cieszcie się , to wasze 500+ daje pierwsze znaki

06-12-2018

UzzzA Wirtualna z tej okazji chyba bal urządzi... będzie bal

Rozwiń komentarze (66)