Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w górę po raz pierwszy od roku. Ministerstwo podało dane za listopad

66
Podziel się

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. w listopadzie, czyli wzrosła o 0,1 pkt proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To pierwszy wzrost od stycznia. W skali roku bezrobocie spadło.

Elżbieta Rafalska przez długi czas podawała tylko dane o spadku bezrobocia. Do czasu
Elżbieta Rafalska przez długi czas podawała tylko dane o spadku bezrobocia. Do czasu (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bEqGbtWZ

aktualizacja 11:50

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec listopada 2018 stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,8 proc. - podał resort Elżbiety Rafalskiej.

- Biorąc pod uwagę, że jesteśmy w okresie jesienno-zimowym, to nie jest duży wzrost - powiedziała minister.

bEqGbtXb

W porównaniu z ubiegłym rokiem stopa spadła o 0,7 punktu procentowego. To najniższy spadek roczny od lutego 2014 r. Świadczyć to może o spowalnianiu wzrostu gospodarczego, ale i o tym, że dalsze spadki są już bardzo trudne, bo jesteśmy na niskich poziomach bezrobocia - jednych z najniższych w UE.

Zobacz także: Zobacz też: Podniesienie płacy minimalnej. "Czyste szkodnictwo"
bEqGbtXh

Stopa bezrobocia

W porównaniach rok do roku trzeba wziąć pod uwagę, że obniżono wiek emerytalny i część starszych bezrobotnych wyrejestrowało się z urzędów pracy. To obniża entuzjazm odnośnie skali spadku rok do roku. Według danych GUS przybyło w ub. roku 111 tys. emerytów ZUS.

bEqGbtXi

W urzędach pracy zarejestrowanych jest 951,6 tys. osób. To o 116,1 tys. osób mniej niż przed rokiem (spadek o 10,9 proc.), ale więcej niż w październiku, gdy było ich 937,3 tys. W listopadzie br. do urzędów pracy zgłoszono 107,6 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Na koniec miesiąca nieobsadzonych wakatów było 89 tys.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,1 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (10,1 proc.), gdzie po kilkumiesięcznej przerwie wróciła do dwucyfrowego poziomu.

Miesiąc do miesiąca bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach. Najwięcej bezrobotnych przybyło w woj.: lubelskim (+1,8 tys.), kujawsko-pomorskim i podkarpackim (po +1,6 tys.).

W projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 6,2 proc. na koniec 2018 r. i obniży się do 5,6 proc. na koniec 2019 r.

bEqGbtXj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqGbtXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
pis na wode
3 lata temu
zaczyna się niestety ,,równia pochyła'' pisowskich nieudolnych rządów skończyła się forsa wypracowana przez POprzedników i wychodzi prawda o ekonomie od slajdów i przezroczy ,trybunał czeka.
Dojna Zmiana
3 lata temu
Jestem w milion proc anty dojno zmianowcem , ale uważam że w Polsce niema bezrobocia ( i to nie zasługa zdrajców z dojnej zmiany ) sa ludzie rozochoceni pincet plusem i nieroby którzy byli i w poprzednich rzadach
fizyczny
3 lata temu
Bezrobocia w Polsce by nie bylo prawie wcale wystarczylaby placic 3 tys zl netto , a tak ludzie sie rejestruja w urzedach pracy po ubezpieczenie i pracuja na czarno. Komu to jest na reke? Komu to sie oplaca ?
bEqGbtXD
leszek
3 lata temu
dlaczego zatrudniają ukraine, a polak we wlasnym kraju niema pracy do czego doprowadzil nas PIS
Jan do mądral...
3 lata temu
Agencja ratingowa Fitch podwyższyła tegoroczną prognozę dynamiki PKB Polski z 4,8 do 5,1 proc., a na 2019 r. – z 3,6 do 3,8 proc. – Tak dobra koniunktura to zasługa polityki gospodarczej rządu, ale przede wszystkim to efekt pracy Polaków, którzy pokazują, jak są kreatywni, zapobiegliwi i pracowici – mówią eksperci.
...
Następna strona