Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo pracy: 10,3 proc. w styczniu

0
Podziel się:

- Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - ocenia minister Elżbieta Rafalska.

Bezrobocie w Polsce. Ministerstwo pracy: 10,3 proc. w styczniu
(PAP/Marcin Obara)

W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc. przy 9,8 proc. w grudniu zeszłego roku - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Resort na stronie internetowej przedstawił szacowaną przez siebie sytuację na rynku pracy w styczniu.

- Zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat - oceniła minister pracy i rodziny Elżbieta Rafalska cytowana w komunikacie. - W ubiegłym roku do urzędów pracy wpłynęło prawie 1,3 mln ofert pracy, czyli prawie o 17 proc. więcej niż w 2014 r. Zmniejsza się także skala zwolnień grupowych - dodała.

Jednocyfrowa stopa bezrobocia utrzymuje się w sześciu województwach. Województwa, w których bezrobocie utrzymuje się na najniższym poziomie, to wielkopolskie (6,5 proc.), śląskie (8,5 proc.) i mazowieckie (8,7 proc.).

W urzędach pracy na koniec stycznia zarejestrowanych było 1 mln 648,6 tys. osób - o 85,3 tys. więcej niż w grudniu 2015 r. Rok wcześniej w analogicznym okresie odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 93,4 tys. (o 5,1 proc.). W skali roku poziom bezrobocia w styczniu zmniejszył się o 270 tys. osób, czyli 14,1 proc.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do urzędów blisko 85 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 6,3 tys., czyli 8 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Więcej ofert pracy odnotowano w 12 województwach. Największy wzrost odnotowano w województwie podlaskim - aż o 60,5 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu była o 1,6 pkt proc. niższa niż przed rokiem - wyniosła wtedy 11,9 proc.

Zobacz też: * *Długie weekendy w 2016. Zobacz, jak długo popracujemy i ile będziemy mieli wolnego

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)