Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Nowe dane GUS

0
Podziel się:

Bez pracy na koniec kwietnia było 9,5 proc. Polaków.

Bezrobocie w Polsce. Nowe dane GUS
(KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER)
bEKbItvV

Bez pracy na koniec kwietnia było 9,5 proc. Polaków - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza spadek aż o 0,5 pkt. proc. wobec marca. Przed rokiem bezrobocie było na poziomie 11,1 proc.

Rynek pracy pozytywnie zaskakuje ekonomistów. Średnia prognoz 13 ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wynosiła 9,6 proc. Wynik jest też lepszy niż podany przed dwoma tygodniami przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W połowie miesiąca MRPiPS szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 9,6 proc. w kwietniu. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła wcześniej, że wskaźnik ten ukształtuje się na poziomie poniżej 9 proc. na koniec roku.

bEKbItvX

- Spadek bezrobocia do wartości jednocyfrowej to kolejny sygnał poprawy na rynku pracy. Bezrobocie będzie spadać ze względu na dobrą sytuację gospodarczą, rozpoczynają się także prace sezonowe - mówiła Rafalska.

Obecny poziom bezrobocia jest najniższy od grudnia 2008 roku. Wtedy również bez pracy było 9,5 proc. Polaków. Miesiąc wcześniej wskaźnik był na poziomie 9,1 proc.

Bezrobocie w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat

- Mamy do czynienia z najlepszą od 25 lat sytuacją na polskim rynku pracy - komentuje te dane Krzysztof Inglot z firmy Work Service. Zdaniem eksperta, można już dziś powiedzieć, że "erę dwucyfrowego bezrobocia zostawiamy za sobą". Zauważya, że bezrobocie spadło we wszystkich województwach, najbardziej w zachodniopomorskim, lubuskim i warmińsko - mazurskim. - To najlepsze potwierdzenie dobrej koniunktury gospodarczej i umacniania się rynku pracownika w Polsce -podkreśla Inglot .

bEKbItwd

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosło 5 mln 729,7 tys. osób i było o 2,8 proc. większe niż przed rokiem. Najbardziej zatrudnienie wzrosło w administrowaniu i działalności wspierającej (o 10,5 proc.) oraz informacji i komunikacji (o 10,2 proc.). Wzrost zatrudnienia (w granicach 2,1 proc. - 3,3 proc.) notowano również w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji, handlu; naprawie pojazdów samochodowych, zakwaterowaniu i gastronomii, przetwórstwie przemysłowym, działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej oraz transporcie i gospodarce magazynowej.

Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 7,4 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,7 proc.), budownictwie (o 1,1 proc.) oraz obsłudze rynku nieruchomości (o 1,0 proc.).

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu kwietnia wyniosła 1 mln 521 tys. 800 wobec 1 mln 600 tys. 500 miesiąc wcześniej. Nowo zarejestrowanych bezrobotnych w kwietniu było 172,8 tys. wobec 185,7 tys. miesiąc wcześniej.

bEKbItwy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)