Notowania

BGK i kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie. To pomoże polskim eksporterom?

- To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy - wyjaśnił wicepremier Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Marcin Obara)
Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz minister rozwoju i inwestycji Kazachstanu Żenis Kasymbek (z prawej) i prezes ASTANA EXPO 2017 Achmietżan Jesimow.

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz kazachstański bank rozwoju podpisały porozumienie opiewające na 300 mln dolarów, które będzie wspierać wspólne kontrakty inwestycyjne i eksportowe - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek wieczorem Morawiecki spotkał się z kazachstańskim ministrem inwestycji i rozwoju Żengysem Kasymbekiem. Wcześniej rozmawiał też z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem, który przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

- Podpisaliśmy porozumienie pomiędzy kazachstańskim bankiem rozwoju i Bankiem Gospodarstwa Krajowego, czyli naszym bankiem rozwoju, które przewiduje finansowanie projektów inwestycyjnych o wartości 300 mln dolarów - mówił wicepremier. - To jest umowa, w oparciu o którą będziemy starali się wspierać zarówno kontrakty inwestycyjne, kontrakty eksportowe, jak i wspólne projekty w innych dziedzinach współpracy - dodał.

Tłumaczył, że Polska chce nawiązać głębsze relacje z Kazachstanem. Dotyczy to zarówno inwestycji kazachstańskich ich w Polsce, jak i polskich inwestycji w Kazachstanie.

- Jest to dla nas bardzo dobry i ważny partner, ponieważ zarówno warunki prowadzenia biznesu są w Kazachstanie coraz lepsze, ale również struktura naszych gospodarek wzajemnie się uzupełnia. Oni mają pewne produkty, surowce w szczególności, których my potrzebujemy, my z kolei eksportujemy maszyny, przetworzoną żywność, leki - wyjaśnił.

Przypomniał, że oba kraje należą także do pierwszych sygnatariuszy Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) i leżą na tzw. Jedwabnym Szlaku, co kreuje dodatkowe szanse na realizację wspólnych projektów inwestycyjnych.

- Z prezydentem Nazarbajewem i ministrem Kasymbekiem rozmawialiśmy na temat inwestycji, w tym również o takich sprawach, jak ruch bezwizowy. Nazarbajew obiecał, że ruch bezwizowy będzie od 1 stycznia 2017 roku - zaznaczył Morawiecki. Tematem rozmów były także plany uruchomienia bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Astaną - dodał.

Minister zauważył, że Polska notuje deficyt w handlu z Kazachstanem. - W ramach wymiany handlowej eksportujemy za nieco mniej niż 0,5 mld dolarów, a importujemy prawie za 1 mld dolarów - powiedział.

Wskazał, że w trakcie poniedziałkowych spotkań udało się m.in. wyeliminować kilka problemów operacyjnych dotyczących funkcjonowania polskich firm w Kazachstanie. - Polska firma z sektora farmaceutycznego miała problemy w Kazachstanie i wydaje się, że w bezpośrednich rozmowach udało się te problemy wyjaśnić i one znikną. To była moja bezpośrednia interwencja u ministra Kasymbeka. Minister bardzo życzliwie się do tego odniósł - dodał Morawiecki.

Podkreślił, że Polska Kazachom oferuje towary o stosunkowo wysokiej wartości dodanej, jak np. maszyny czy lekarstwa. - Polskie leki stanowią blisko 10 proc. udziału w rynku kazachstańskim - zauważył.

Podczas spotkania zawarto porozumienie między spółką Astana Expo 2017 i Polską Izbą Turystyki. W rozmowach w Ministerstwie Rozwoju wziął też udział wiceminister Radosław Domagalski.

Tagi: bank gospodarstwa krajowego, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2016

mmNo to sukces rządu!!!!!!! Tracimy takich nie znacżących partnerów jak Anglia, Niemcy i UE ale zyskaliśmy Kazachstan! HURRAAAA!! a skoro gwarancje … Czytaj całość

23-08-2016

edwDogadujemy się z Kazachstanem, Słowacją, Czechami, Węgrami, Ukrainą.... a nie potrafimy wykorzystać potęgi gospodarczej Rosji... Nie trzeba być … Czytaj całość

23-08-2016

dfgdfdeWszystko fajnie, jest się przy czym wypromować ale problem w tym, że Kazachstan podobnie jak my szuka inwestorów a nie miejsca na inwestycje, do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)