Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biały Dom: Obama nie spotka się w Normandii z Putinem

0
Podziel się:

Według rzeczniczki spotkanie prezydentów w cztery oczy jest wykluczone, jednak Obama i Putin zetkną się zapewne podczas uroczystości w Normandii.

Biały Dom: Obama nie spotka się w Normandii z Putinem
(AP/FOTOLINK/East News)
bEDDOeYB

Prezydent USA Barack Obama nie spotka się w cztery oczy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Normandii 6 czerwca, podczas obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów - poinformował dziś Biały Dom.

_ Nie przewidziano spotkania prezydenta Obamy z prezydentem Putinem _ podczas tych uroczystości - powiedziała w rozmowie z AFP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Caitlin Hayden.

Wcześniej ambasador Rosji w Paryżu Aleksandr Orłow poinformował, że Putin przyjął zaproszenie Francji i przybędzie w czerwcu do Normandii na obchody rocznicy.

bEDDOeYD

_ Wiemy, że Francja zaprosiła wszystkie kraje, które uczestniczyły w konflikcie (drugiej wojnie światowej), na uroczyste obchody 70. rocznicy, i nie oczekiwaliśmy, że Paryż wycofa swoje zaproszenie dla Rosji ze względu na to, co dzieje się na Ukrainie _ - dodała Hayden.

Według rzeczniczki spotkanie prezydentów w cztery oczy jest wykluczone, jednak Obama i Putin zetkną się zapewne podczas uroczystości.

_ Będą brali udział w tych samych wydarzeniach i nie mogę teraz powiedzieć, czy nie będą rozmawiali na marginesie (tych wydarzeń), tak jak to bywa podczas wszelkich spotkań wielostronnych _ - wyjaśniła Hayden.

Również dziś francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian uznał, że udział prezydenta Putina w uroczystościach w Normandii jest czymś naturalnym, mimo kryzysu ukraińskiego. _ Nie rozumiem, dlaczego miano by zabronić prezydentowi narodu rosyjskiego, który stracił 9 milionów swych ludzi w walce z nazizmem, udziału w obchodach we Francji _ - powiedział szef francuskiego resortu obrony.

bEDDOeYJ

Byłoby to pierwsze spotkanie obu prezydentów od wybuchu kryzysu na Ukrainie.

AFP przypomina, że jesienią ubiegłego roku Waszyngton odwołał spotkanie Obamy z Putinem, które miało się odbyć przed szczytem G20 w Petersburgu, ponieważ Rosja przyznała tymczasowy azyl byłemu współpracownikowi służb wywiadowczych USA Edwardowi Snowdenowi. Jednak doszło do rozmowy obu przywódców w kuluarach szczytu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDDOeZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)