Notowania

Przejdź na
bezrobocie
01.03.2016 10:18

BIEC: bezrobocie będzie spadać. Coraz więcej miejsc pracy w ofercie

"Wzrost liczby nowych bezrobotnych to zjawisko sezonowe".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Na rynku pracy jest coraz lepiej. Instytut BIEC zauważa wzrost liczby ofert pracy, choć to po części wpływ przepisów.

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w Polsce, w lutym ponownie spadł, co zapowiada dalszy marsz w dół stopy bezrobocia - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik spada nieustannie od czerwca ubiegłego roku, choć tempo zmian ulega wahaniom. Zapowiada to dalszy spadek stopy bezrobocia w 2016 roku, który powinien być dodatkowo wspomagany w pierwszym półroczu czynnikami sezonowymi. Część pozytywnych zmian na rynku pracy nabrała cech trwałości. Przede wszystkim od dłuższego czasu zwiększa się liczba ofert pracy, a zmniejsza napływ nowych bezrobotnych" - podkreśliło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Eksperci BIEC zauważyli, że od ponad dwóch lat dominuje tendencja do systematycznego zmniejszania się liczby nowych bezrobotnych, rejestrujących się w rejonowych urzędach pracy.

"Dopiero koniec ubiegłego roku i styczeń bieżącego roku przyniosły ich wzrost, co jednak można traktować na razie jako zjawisko sezonowe. Równie pozytywne i utrwalone tendencje obserwujemy w napływie ofert pracy, trafiających do rejonowych urzędów zatrudnienia" - napisano w raporcie.

BIEC zaznaczyło, że zwiększoną liczbę wakatów można zaobserwować od 2011 roku, a w czerwcu ubiegłego roku była to liczba rekordowa - ponad 116 tysięcy wolnych miejsc pracy zgłoszono do urzędów zatrudnienia.

Nadzwyczajny wzrost ofert pracy zaobserwowano w końcu ubiegłego roku - między innymi w związku ze zmianami przepisów.

"W listopadzie i grudniu 2015 roku strumień napływu ofert pracy w ujęciu miesięcznym powiększył się odpowiednio o ponad 10 proc., a następnie blisko 20 proc. Podobne zmiany odnotowano w liczbie ofert pracy publikowanych w internecie. Ten nadzwyczajny wzrost ogłoszeń z końca ub. roku może mieć związek ze zmianą przepisów regulujących zasady zatrudnienia obowiązujących od lutego br., a znanych pracodawcom kilka miesięcy wcześniej" - podkreślono.

Ograniczenie stosowania umów na czas określony oraz oskładkowanie umów zlecenia mogło - zdaniem specjalistów BIEC - spowodować zmianę formy zatrudnienia pracowników dotychczas pracujących na umowach terminowych i umowach zlecenie na zatrudnienie bezterminowe.

Według BIEC "kolejne pozytywne zmiany dotyczą struktury zasobu bezrobotnych". "Kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje się ponad dwuprocentowa dynamika spadku liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy" - zaznaczono.

Tagi: bezrobocie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz