Notowania

inflacja
14.11.2012 09:20

BIEC: Spadł Wskaźnik Przyszłej Inflacji

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mediaphotos/iStockphoto)

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), który prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, spadł w listopadzie tego roku do 80,7 pkt - podało w środę Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

_ Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2012 r. spadł o 0,8 punktu i był to czwarty kolejny miesiąc obniżania się jego wartości _ - napisano w komunikacie BIEC.

Dodano, że _ co prawda spośród dziewięciu składowych wskaźnika tylko cztery działały w tym miesiącu w kierunku wolniejszego wzrostu cen, zaś pięć należało do grupy neutralnych lub wskazujących na wzrost cen _. _ Jednak siła oddziaływania tych ostatnich była zdecydowanie słabsza od siły składowych działających w kierunku spadku inflacji i żadna składowa nie wykazuje jak do tej pory tendencji proinflacyjnych w dłuższym okresie _ - wskazano.

Jak podano w komunikacie, _ z punktu widzenia kształtowania się inflacji w najbliższych miesiącach niepokoić może ponowny wzrost odsetka firm planujących podnoszenie cen na swe wyroby oraz wzrost średniego jednostkowego kosztu pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych _.

Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 3,8 proc. w stosunku do września 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają scenariusz dla polskiej gospodarki Autorzy badania zaznaczają, że najsilniejszy wpływ na wartości wskaźnika miało w tym miesiącu pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
Kryzys? Przedsiębiorcy są optymistami Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w grudniu wzrósł o 0,5 punktu wobec listopada - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Co z gospodarką, cenami i płacami? Jest najnowsza prognoza NBP Raport banku rozmija się z zapowiedziami rządu. Będzie znacznie gorzej.
Tagi: inflacja, biec, wskaźnik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz