Notowania

bezrobocie
30.07.2009 09:39

BIEC: Z pracą będzie coraz gorzej

Na razie trwają prace sezonowe, ale po nich przybędzie ludzi bez zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rusty Darbonne/CC/Flickr)

Specjaliści Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych nie mają dobrych wiadomości: bezrobotnych przybędzie.

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu nie zmienił istotnie swojej wartości. W II połowie roku można się spodziewać wzrostu bezrobocia - podało w comiesięcznym raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

_ - W drugiej połowie roku, gdy minie sezonowe ożywienie, bezrobocie najprawdopodobniej będzie wzrastać. Koniunktura gospodarcza nadal jest bowiem słaba, co ogranicza zapotrzebowanie na pracowników _ - napisali eksperci BIEC._ - Jednak najnowsze dane dają nadzieję, że tempo wzrostu stopy bezrobocia ustabilizuje się i jej wzrost nie będzie gwałtowny _ - dodali.

Jak wskazuje BIEC, do utrzymania WRP na dotychczasowym poziomie przyczyniła się poprawa niektórych jego składników - w szczególności tych wrażliwych na krótkotrwałe wahania. Niestety, pozostałe komponenty wskaźnika kolejny miesiąc z rzędu pogorszyły się i w rezultacie przyjął on wartość zbliżoną do tej sprzed miesiąca.

Od trzech miesięcy poprawiają się oceny obecnego i przewidywanego w najbliższych 3-4 miesiącach stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych.

_ - Wprawdzie w tej kwestii nadal panuje pesymizm, na co wskazują oceny zatrudnienia formułowane przez menedżerów, lecz poprawa wydaje się być dosyć istotna _ - ocenił BIEC.

Wskaźnik oceny wyniósł bowiem -28 pkt (-29 pkt w maju) podczas gdy na koniec I kwartału br. był o 10 punktów niższy.

_ - Oceny zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych drugi miesiąc z rzędu poprawiały się i nie wynikało to jedynie z sezonowego ożywienia _ - dodali autorzy badań.

Tagi: bezrobocie, biec, prognoza, wskaźnik, rynku, pracy, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz