Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Biedronka zwiększyła sprzedaż o 12 proc. Otworzyła 11 nowych sklepów

9
Podziel się:

W całym roku cieć ma się powiększyć o 70-80 sklepów netto.

Biedronka nie zwalnia z tempem wzrostu sprzedaży i rozwoju sieci.
Biedronka nie zwalnia z tempem wzrostu sprzedaży i rozwoju sieci. (Wojciech Traczyk/Eastnews)

W Biedronce od stycznia do marca klienci zostawili ponad 12 mld zł. Sprzedaż wzrosła więc w rok o prawie 12 proc. Przyczyniły się do tego m.in. otwarcia nowych punktów sprzedaży sieci. W całym roku ma się powiększyć o 70-80 sklepów.

Największa sieć handlowa na polskim rynku nie zwalnia. W pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży rosły względem analogicznego okresu ubiegłego roku w tempie dwucyfrowym. Licząc sprzedaż w złotówkach, statystyki poprawiły się o 11,9 proc. Jeszcze lepiej wygląda to w euro (waluta rozliczeniowa Jeronimo Martins - portugalskiego właściciela Biedronki), bo zwyżka wyniosła 15,6 proc.

Z raportu finansowego wynika, że przychody ze sprzedaży wyniosły 2,92 mld euro, co według obecnego kursu wymiany oznacza około 12,3 mld zł.

Marże w handlu spożywczym nie są najwyższe, więc z 2,92 mld euro zostaje 198 mln euro zysku operacyjnego EBITDA (zysk przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją). Marża wynosi więc około 6,8 proc. Bez zmian w stosunku do ubiegłego roku.

Co ciekawe, zysk EBITDA jak i sprzedaż w Biedronce, rośnie szybciej niż w całej grupie Jeronimo Martins, na którą składają się m.in. największa sieć sklepów w Portugalii o nazwie Pingo Doce. Oczywiście polski rynek jest głównym źródłem dochodu grupy.

Zobacz także: Biedronka zmieniła się w ostatnich latach

Wpływ na wyższą sprzedaż i zyski miały w pierwszym kwartale m.in. nowe otwarcia sklepów z szyldem Biedronka. Otwarto 11 punktów, choć w tym samym czasie 9 sklepów zostało zamkniętych. Tym samym netto sieć powiększyła się o 2 placówki.

W kolejnych miesiącach pod tym względem rozwój ma być zdecydowanie szybszy. Aby w pełni wykorzystać szanse dotyczące wzrostu, właściciel Biedronki planuje otworzyć w tym roku 70-80 sklepów netto.

W tym roku na rozwój Jeronimo Martins może wydać około 700-750 mln euro. Na ten program składa się nie tylko powiększenie sieci Biedonka w Polsce, ale i otwarcie około 150 sklepów Ara oraz szeroko zakrojone programy modernizacyjne m.in. w portugalskim Pingo Doce.

"W Polsce podtrzymujemy pozytywne nastawienie co do gospodarki i popytu konsumentów na następne kwartały. Biedronka będzie nadal koncentrować się na wykorzystaniu wszystkich szans na sprzedaż produktów i zwiększanie udziałów w rynku. Odnośnie zakazu handlu w niedziele - jesteśmy przekonani, że nasze plany dotyczące dostosowania się do nowych reguł w sektorze okażą się skuteczne" - czytamy w komunikacie.

Na koniec marca sieć Biedronka liczyła 2 825 placówek o łącznej powierzchni 1,86 mln metrów kwadratowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Ja
6 lat temu
Ze smutkiem przyznaję, że po dziesięciu latach gdy dyskonty od naszego proniemieckiego rządu otrzymały zielone światło i mogą wyrabiać co im się żywnie podoba i przy udziale naszego ogłupiałego narodu największym wygranym w tej sytuacji są obcy właściciele tych sieci . Powiecie że bredzę to idź człowieku do najbliższego sklepu osiedlowego zrobić zakupy. Oooo nie ma sklepiku tak mi przykro ciekawe dlaczego za to jest piękny duży dyskont tylko szkoda że zagrabaniczny. Z tego wnioskuję : kiedyś mówiło się że Polak mądry po szkodzie . Teraz się mówi że głupi przed i po szkodzie.
Synuś
6 lat temu
Średnia marża na poziomie 6,8%. Nieee no nieee wytrzymam ha,ha,ha,hhhha, hi,hi,hi już nie mogę ha,ha,ha chcecie mnie zabić. W handlu marża średnia 6,8% ? Chyba coś wam się pomyliło taką średnią marżę może mieć producent który sprzedaje na dyskonty . Sieć ze sprzedaży będzie miała 26,8%. Chyba że wykazują kosmiczne straty.
r23
6 lat temu
sory.... ale brzydka kobieta.
agnisia
6 lat temu
co to jest sklep netto?
wac
6 lat temu
w usa marza w sklepach ok.2%