Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska kandydatką do KE

0
Podziel się:

Według Janusza Piechocińskiego, stanowisko komisarza dla obecnej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju jest już pewne.

Bieńkowska kandydatką do KE
(Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju)

_ - Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska jest polską kandydatką na komisarza UE _ - potwierdziła rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak dodała, Bieńkowska spotka się w czwartek w Brukseli z przyszłym szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

Aktualizacja, godz. 10:35

_ - Wicepremier Elżbieta Bieńkowska jest polską kandydatką na nowego komisarza w UE _ - powiedziała Kidawa-Błońska. Do tej pory polski rząd oficjalnie nie potwierdzał, kto z Polski zasiądzie w nowej Komisji Europejskiej.

Rzecznik rządu pytana, jaką tekę w Komisji Europejskiej otrzyma Bieńkowska, odparła, że jest jeszcze za wcześnie, aby publicznie o tym informować. _ - Decyzję podejmuje Jean-Claude Juncker i musimy poczekać na to rozstrzygnięcie _ - zaznaczyła Kidawa-Błońska.

Według źródeł rządowych, Bieńkowska ma zostać unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po zakończeniu przesłuchania przez Junckera zgłoszonych kandydatów.

Wcześniej jako kandydata zgłoszono szefa MSZ Radosława Sikorskiego, jednak był on proponowany na stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej, na które w sobotę nominację otrzymała włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini.

Juncker dopiero rozpoczął przesłuchania zgłoszonych kandydatów. Spotkał się już z Holendrem Fransem Timmermansem (aktualnym szefem holenderskiej dyplomacji), Bułgarką Kristaliną Georgiewą oraz Finem Jyrkim Katainenem.

W przyszłym tygodniu znany ma być ostateczny skład przyszłej Komisji Europejskiej, który musi jeszcze zostać zatwierdzony przez rządy państw UE. Dopiero potem Juncker przystąpi do podziału kompetencji pomiędzy komisarzy.

Na przełomie września i października planowane są przesłuchania kandydatów na komisarzy w komisjach europarlamentu, zaś w październiku nad zatwierdzeniem nowej KE głosować ma cały Parlament Europejski. Nowa Komisja rozpocznie prace 1 listopada.

Będzie ważnym członkiem KE

Dzisiaj rano, jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem, Janusz Piechociński twierdził, stanowisko komisarza dla obecnej wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej jest już pewne:_ - W czwartek się dowiemy, jaką propozycję definitywnie złoży pan Juncker. Wiemy na pewno, że będzie to obszar, o który zabiegaliśmy i który jest dla nas szczególnie ważny, obszar ekonomiczny - powiedział. _

_ Dodał też, że po tej wielkiej szkole w polskim rządzie, a także przecież wczesnych kontaktach, Elżbieta Bieńkowska zdobyła sobie olbrzymi szacunek i autorytet w kontaktach ze swoimi odpowiednikami, z Komisją Europejską. Będzie świetnym i ważnym członkiem Komisji Europejskiej _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)