Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biznesmeni na audiencji u papieża. Franciszek apeluje o sprzeciw wobec deptania praw pracowników

0
Podziel się:

Papież Franciszek podczas spotkania z włoskimi przemysłowcami i przedsiębiorcami w sobotę mówił, że dobro wspólne musi wyznaczać kierunek działalności produkcyjnej, aby wzrost gospodarki służył wszystkim. Apelował o sprzeciw wobec deptania praw pracowników.

Biznesmeni na audiencji u papieża. Franciszek apeluje o sprzeciw wobec deptania praw pracowników
(PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)

W czasie audiencji dla 7 tysięcy przedstawicieli konfederacji przemysłowców (Confindustria) w Watykanie, zorganizowanej w ramach obchodów Roku Miłosierdzia, papież apelował: "Niech wolność ekonomiczna nie przeważa nad konkretną wolnością człowieka i jego prawami".

Franciszek podkreślił, że rynek musi szanować wymóg sprawiedliwości oraz godność człowieka.

- Podążajcie zawsze ścieżką sprawiedliwości, która odrzuca drogi na skróty poprzez protekcję i znajomości oraz niebezpieczne odchylenia w postaci nieuczciwości i łatwych kompromisów - wezwał papież.

Wskazywał na potrzebę "kategorycznego sprzeciwu wobec deptania godności człowieka w imię potrzeb produkcji", egoizmu i żądzy zysku.

- Niech w centrum każdego przedsiębiorstwa będzie człowiek; nie - abstrakcyjny, idealny, teoretyczny, lecz ten konkretny, ze swymi marzeniami, potrzebami, nadziejami i wysiłkiem - dodał.

Następnie przypomniał, że taka troska pociąga za sobą wiele innych ważnych decyzji: dawanie każdemu tego, co mu się należy, uwalnianie matek i ojców od niepokoju, że nie mogą zapewnić swym dzieciom ani przyszłości, ani nawet - jak powiedział - teraźniejszości, umiejętność kierowania, ale i słuchania.

- Jakże inne byłoby nasze życie, gdybyśmy naprawdę uczyli się dzień po dniu pracować, myśleć i budować razem - powiedział papież. Zachęcał przemysłowców do refleksji nad etyką przedsiębiorczości.

Zaapelował też o większą troskę o młodych ludzi, którzy - jak zauważył - są "więźniami" prekariatu i bezrobocia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)