Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Błaszczak do marszałek Sejmu ws. posłów PiS oskarżonych przez PLL LOT

0
Podziel się:

Zarząd PLL LOT skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS.

Błaszczak do marszałek Sejmu ws. posłów PiS oskarżonych przez PLL LOT
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o interwencję ws. posłów jego klubu, wobec których zarząd PLL LOT skierował akt oskarżenia do sądu i zawiadomienie do ABW. _ - Czy zarząd spółki chce zastraszyć parlamentarzystów? _ - pytał Błaszczak.

Zarząd PLL LOT skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko posłom PiS: Adamowi Kwiatkowskiemu i Maciejowi Małeckiemu. Przewoźnik zarzuca parlamentarzystom złamanie prawa i działania szkodzące spółce. Oskarżycielami prywatnymi są: prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, członek zarządu Tomasz Balcerzak oraz sama spółka. Ponadto zarząd PLL LOT złożył do ABW zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Kwiatkowskiego, Małeckiego, a także trzeciego posła PiS Dawida Jackiewicza.

Według zarządu PLL LOT posłowie PiS mogli narazić spółkę na utratę zaufania, bo - jak powiedziała rzeczniczka spółki Barbara Pijanowska-Kuras - _ podali do wiadomości publicznej nieprawdziwe informacje dotyczące działalności LOT-u oraz zarządu spółki _. W połowie grudnia Kwiatkowski i Małecki poinformowali na konferencji prasowej, że złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Mikosza i wiceprezesa Balcerzaka. Zarzucili im m.in. _ wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów _.

W liście do marszałek Sejmu szef klubu PiS zwraca się _ o podjęcie działań mających na celu ochronę praw i godności Sejmu, a także obronę dobrego imienia posłów _. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, marszałek _ udziela posłom niezbędnej pomocy w ich pracy, w tym czuwa nad wykonaniem wobec posłów przez organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego obowiązków określonych w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora _.

_ Posłowie Jackiewicz, Małecki i Kwiatkowski przez dłuższy czas w ramach obowiązków poselskich badali sprawę budzących wątpliwości decyzji w PLL LOT. Korzystając z poselskich uprawnień (...) odwiedzili siedzibę spółki, wnioskując o przedstawienie stosownej dokumentacji _ - napisał Błaszczak.

Dodał, że posłowie otrzymali _ jedynie niepełne informacje _ i zwrócili się do spółki z pisemnymi pytaniami. _ Mimo wskazania precyzyjnej podstawy prawnej, spółka odmówiła parlamentarzystom odpowiedzi na wszystkie pytania (...). Posłowie złożyli więc, na podstawie posiadanej przez siebie wiedzy, wniosek do Najwyżej Izby Kontroli _ - napisał szef klubu PiS.

Zwrócił też uwagę, że trzech posłów PiS złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Mikosza i wiceprezesa Balcerzaka, zarzucając im _ wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów _. _ Złożony akt oskarżenia i zawiadomienie wydaje się więc być swoistą formą obrony przed poważnymi zarzutami _ - ocenił Błaszczak.

_ Skarb Państwa posiada pakiet 67,97 proc. udziałów spółki PLL LOT. Ponadto spółka w 2013 roku otrzymała w formie pożyczki pomoc publiczną na kwotę 400 mln złotych. Tym samym posłowie, będący ponadto członkami sejmowej Komisji Skarbu Państwa mieli prawo, a nawet obowiązek względem obywateli, domagać się rzetelnej informacji na temat kondycji finansowej spółki i decyzji zapadających w PLL LOT. Powoływanie się zaś na ochronę tajemnicy państwowej w spółce z tak znacznym udziałem Skarbu Państwa względem osób i instytucji, których zadaniem jest kontrola wydatkowania publicznych środków powoduje oczywiste i zrozumiałe wątpliwości _ - uważa przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości.

W rozmowie z PAP Błaszczak ocenił, że władze PLL LOT _ uniemożliwiają kontrolę pieniędzy wydawanych z budżetu państwa w formie pomocy publicznej _ i nasyłają służby specjalne na parlamentarzystów. _ Wygląda to na postępowanie, z jakim mamy do czynienia za naszą wschodnią granicą _ - dodał.

Zdaniem Błaszczaka, marszałek Sejmu powinna zainterweniować w tej sprawie w Ministerstwie Skarbu Państwa, a resort w zarządzie spółki. _ Czy zarząd spółki chce zastraszyć parlamentarzystów? _ - pytał szef klubu PiS.

Dodał, że resortem skarbu kieruje polityk PO. _ Jeśli minister skarbu nie wiedział, że zarząd PLL LOT podjął takie działania, to powinien wyciągnąć wobec nich konsekwencje, a jeśli wiedział, to wygląda to na metodę walki z opozycją _ - stwierdził Błaszczak. W jego opinii, albo posłowie PiS powinni zostać przeproszeni, albo zarząd spółki odwołany.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)